POT przyznał jej 4 gwiazdki

Dobre tradycje „it” w Płocku

Dobre tradycje „it” w Płocku

Płock - dawna stolica Mazowsza, ma także odległe tradycje związane z obsługą ruchu turystycznego. Istniał tu jeden z najstarszych oddziałów Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, który wydawał przewodniki i prowadził działalność informacyjną.

Aż do roku 1950 roku istniał „przedwojenny” Związek Propagandy Turystycznej miasta Płocka, zlikwidowany wraz ze zniesieniem samorządów terytorialnych i gospodarczych. Później za informację turystyczną poczuł się odpowiedzialny tutejszy Oddział PTTK, co czynił latami bez wsparcia zewnętrznego i zresztą czyni to nadal.

Po wielu reorganizacjach i przeprowadzkach dzisiejsze Centrum Informacji Turystycznej dysponuje godnym miasta lokalem przy Starym Rynku, opodal ratusza, i bardzo dobrze współpracuje z usadowionym po sąsiedzku biurem dynamicznej Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Oferta informacyjna wspomnianego  centrum „it” jest bardzo rozległa i mogłaby zawstydzić gestorów niejednej placówki w większym mieście.  Cztery gwiazdki przyznane tej placówce przez Polską Organizację Turystyczną na wniosek Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – to wyróżnienie całkowicie zasłużone.

Odwiedzający otrzymują Płocki Paszport Turystyczny upoważniający do wielu zniżek i ułatwiający poruszanie się po mieście. Z innego folderu dowiadujemy się, że Płock to miasto festiwali; a jeszcze z innego – że  Płock to gród na Szlaku Chopina. „Płock dla rodziny”  - to folder informujący o tym, że prastary gród jest szczególnie otwarty dla rodzin, w tym dla najmłodszych turystów. Oto niektóre propozycje: kawiarnia „Konik na biegunach”, sala zabaw „Figlowisko”,                      Centrum Zabaw, oferta płockiego zoo.

Kolejne publikacje poświęcono promocji Muzeum Mazowieckiego oraz tradycji rycerskich miasta i oferty  Płockiej Drużyny Kuszniczej.

Dużym ułatwieniem dla turystów są też profesjonalnie przygotowane foldery „Spacerkiem po Płocku”, „Szlak sakralny”, „Szlak pielgrzymkowy” oraz komunikacyjny plan miasta.

Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit