CKTiP w Łowiczu

Dobre wieści z ziemi Księżaków

Centrum „it” posiada własny dom wycieczkowy. To dobre, funkcjonalne powiązanie, podobne jest do sprawdzonego od kilku lat w Tarnowie

Łowicz niewątpliwie należy do najlepiej rozpoznawalnych polskich miast w świecie, a wszystko to wynika przede wszystkim z kultywowanego folkloru mieszkańców dawnego Księstwa Łowickiego. Przez długie lata brakowało tutaj profesjonalnego centrum informacji turystycznej, a także dostępnej, taniej bazy noclegowej. Ten czas szczęśliwie minął.

Trzeba przyznać, że to piękne stare miasto, bywające też w okresie bezkrólewia stolicą Polski (gdyż rezydował tu prymas), miało swoich wspaniałych ambasadorów. Punkt informacyjny dla turystów działał tu już przed 1939 r., a przez długie lata - i zresztą nadal -  promocję wspierał miejscowy Oddział PTTK. Na szczególne uznanie zasługuje tu wybitny działacz turystyki i kultury Eligiusz Pietrucha.

- Od kilku lat Łowicz ma zarówno wyspecjalizowaną placówkę
”it”, jak i tanią bazę noclegową – mówił w lutym na XIX Targach Turystycznych „Na Styku Kultur” w Łodzi Jacek Chołuj, dyrektor Centrum Turystyki, Kultury i Promocji Ziemi Łowickiej. W ciekawej rozmowie uczestniczył też inny rodowity łowiczanin Tomasz Dróżka, pracownik Biura Informacji Turystycznej, który wystąpił  w pięknym łowickim stroju.

Tak potrzebna placówka „it” powstała niedawno, z inicjatywy Starostwa Powiatowego. Pełni kilka funkcji, jest biurem informacji turystycznej oraz punktem sprzedaży pamiątek i wydawnictw o Łowiczu i Ziemi Łowickiej. W łowickim Centrum Kultury, Turystyki i Promocji jest zawsze sporo gości. Pytają o atrakcje miasta, ale także o Arkadię, Nieborów, Walewice, a nawet o Bolimowski Park Krajobrazowy.  Dla gości przygotowano profesjonalne pakiety pobytowe, a także foldery i broszury promocyjne zawierające m.in. informacje o  zabytkach, kulturze ludowej (strój regionalny, haft, wycinaki, kapele), trasach turystycznych,  np. o Szlaku Księżackim,  szlaku „Szable i bagnety”, bazie noclegowej.

Co bardzo ważne – centrum „it” posiada własny dom wycieczkowy. To dobre, funkcjonalne powiązanie, podobne jest do sprawdzonego od kilku lat w Tarnowie. Obie placówki położone są przy rynkach, a więc w bardzo dogodnych miejscach, w sąsiedztwie wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit