Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej Enklawy Żydowskiej

Dowiedz się, jak żyli warszawscy Żydzi

Uroczyste przecięcie wstęgi

Na podwórku między kamienicami przy ul. Złotej 60 i Siennej 55 zachował się fragment muru warszawskiego Getta. W tym właśnie miejscu 30 lipca otwarto Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej, który ma obsługiwać turystów w rejonie tzw. Enklawy Żydowskiej.

- Otwieramy Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej Enklawy Żydowskiej nie tylko po to, żeby pokazywać Getto. Mamy bowiem taką nieszczęsną skłonność – zarówno my tutaj, jak i wycieczki z Izraela, ze Stanów Zjednoczonych, z całego świata – do myślenia o historii Żydów polskich, jako o czymś, co zaczęło się w 1939 roku, a skończyło w 1943 – mówił Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP podczas uroczystości otwarcia Punktu, w którym udział wzięli między innymi członkowie Zarządu Dzielnicy Wola – burmistrz Marek Andruk i jego trzej zastępcy: Urszula Kierzkowska, Wojciech Lesiuk i Marek Lipiński oraz Piotr Rytka-Zandberg, dyrektor Biura ds. Restytucji Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego, współzałożyciel Społecznego Komitetu Opieki Nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Było złożenie wieńca pod murem Getta i uroczyste przecięcie wstęgi inaugurujące działalność Punktu przez burmistrza Marka Andruka i przewodniczącego ZGWŻ Piotra Kadlčika. Tradycyjnie przy wejściowych drzwiach zawieszono na szczęście mezuzę, mały pojemnik wykonany z drewna zawierający zamknięty w rurkę zwitek pergaminu z fragmentami Tory.

- Zadaniem pracowników punktu będzie udzielanie informacji na temat Getta i rejonu, w którym się znajdowało. Na miejscu można otrzymać wydawane przez Stołeczne Biuro Turystyki specjalistyczne przewodniki, mapki, foldery i ulotki promujące Warszawę i jej atrakcje – informował zebranych burmistrz Marek Andruk. - Wśród wydawnictw znajdują się książki o tematyce żydowskiej oraz miesięcznik społeczno-kulturalny „Midrasz”. Nastawiamy się głównie na wycieczki żydowskie z całego świata, ale zapraszamy także warszawiaków zainteresowanych historią tego rejonu. Mogą tu również otrzymać informacje na temat bieżących wydarzeń kulturalnych na Woli.

Punkt powstał w ramach programu „Rewitalizacji otoczenia fragmentów muru Getta Warszawskiego” i jest wynikiem współpracy Urzędu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Projekt ten był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach ZPORR. Został również objęty kuratelą i wsparciem Stołecznego Biura Turystyki. Prowadzi go Henryk Kutten z Zarządu Gminy. On doradzi, które miejsca związane z historią Żydów warto odwiedzić w Warszawie.
Obiekt został przystosowany do przyjmowania turystów ortodoksyjnych. Wyposażono go w dwa automaty z koszernymi napojami i batonami (posiadającymi specjalne certyfikaty). Można napić się w nim kawy lub herbaty, kupić pamiątki.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit