Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Gliwickie centrum i zakątki

Fontanna z trzema faunami w Gliwicach

Wśród miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego pod wieloma względami wyróżniają się Gliwice. To bardzo stary gród, o czym świadczy choćby rozplanowanie dzielnicy staromiejskiej z Rynkiem i przyległymi uliczkami, a także reliktami murów obronnych. To miasto akademickie (m.in. słynna Politechnika Śląska), ośrodek myśli technicznej (instytuty naukowe, biura projektowe), a jednocześnie ważny ośrodek kultury (zabytki, Teatr Muzyczny, muzea).

Gliwice są pełne zieleni. Mają piękne parki i palmiarnię. Niektóre osiedla, np. Ptasia Dzielnica czy Wilcze Gardło zatopione w zieleni, obdarzone ciekawą architekturą żyją jakby odrębnym życiem. Jedna z najstarszych, niegdyś samodzielnych osad, dziś część Miasta - to Ostropa z zabytkowym kościołem z 1640 r. Gliwice zapraszają amatorów sportu.

Rewaloryzacja ulic i uliczek starówki, budowa śródmiejskiej drogi szybkiego ruchu, to tylko niektóre z inwestycji podnoszących jakość życia: dostępność komunikacyjną, estetykę przestrzeni publicznej, a tym samym atrakcyjność turystyczną.
Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (CITiK) zlokalizowane jest przy ulicy Dolnych Wałów 3, naprzeciw zabytkowego gmachu Poczty Głównej (z początku XIX w.), a więc kilka kroków od Rynku. Ta potrzebna placówka ma liczne pomysły atrakcyjnego wypełniania czasu dla gości, coraz częściej odwiedzających to miasto specjalnie lub poznając jego atrakcje przy okazji przyjazdów służbowych.

Pracownicy CITiK dysponują zawsze aktualnymi informacjami dotyczącymi licznych tu wystaw, koncertów, spektakli teatralnych. Nie ograniczając swej wiedzy do Gliwic informują o atrakcjach całego Górnego Śląska, np. o szlaku Zabytków Techniki, zarządzanym przez Śląską Organizację Turystyczną, której miasto Gliwice jest członkiem. Bezpłatnie kolportowane są druki ulotne, ulotki, foldery i informatory, wydawane przez samorząd miasta, organizacje pozarządowe, gestorów atrakcji turystycznych, instytucje kultury. Jednocześnie w sprzedaży są obszerniejsze publikacje turystyczne, krajoznawcze oraz dotyczące historii miasta i Górnego Śląska. Są też pamiątki. Dużą wygodą jest możliwość zakupu biletów na imprezy kulturalne i sportowe. Dostępne jest bezpłatne stanowisko komputerowe z dostępem do internetu.
Placówkę wspiera Centrum Informacji Kulturalnej i Edukacji Regionalnej w Zamku Piastowskim.

Dużym ułatwieniem dla turystów są specjalnie przygotowane kartonikowe „wizytówki" najciekawszych obiektów miasta, a także schematyczna mapka atrakcji w kieszonkowym formacie. Każda z wizytówek zawiera: zdjęcie, podstawowe informacje krajoznawcze oraz dane adresowe, uwzględniając dni i godziny udostępnienia obiektów. I tak swoje wizytówki mają m.in.: katedra św. Piotra i Pawła, gotycki kościół Wszystkich Świętych z punktem widokowym na wieży; kościół Św. Krzyża z XVII w., w którym zatrzymał się król Jan III Sobieski w drodze na odsiecz Wiednia; drewniany kościółek z XV w. przy ulicy Kozielskiej. Do innych atrakcji godnych uwagi, a opisanych na wspomnianych wizytówkach należą: Muzeum z siedzibami w willi Caro i Zamku Piastowskim; Muzeum Odlewnictwa Artystycznego; Muzeum Techniki Sanitarnej.

Wyróżnikiem (i często używanym graficznym symbolem miasta) jest radiostacja Gliwice (oddział Muzeum w Gliwicach) najwyższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie. To miejsce słynnej prowokacji, uważanej za początek drugiej wojny światowej.

Gliwice to także centrum rekreacji. I tak swoje „wizytówki" w CITiK mają m.in. ośrodek wypoczynkowy „Czechowice" nad zalewem; kąpielisko „Leśne"; kryte lodowisko „Tafla".
Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!