III miejsce - Informacja Turystyczna w Szczyrku

Informacja Turystyczna działa w Szczyrku od 2004 roku, kiedy to postanowiono przekształcić Gminne Centrum Informacji w Punkt Informacji Turystycznej, lokalizując go w centrum miasta. Punkt „it” jest jednostką Urzędu Miasta, natomiast bezpośrednio podlega pod Miejski Ośrodek Kultury, Promocji i Informacji im. Jana Więzika. Jednostką kieruje Sabina Bugaj, a zatrudnionych jest w niej dwóch informatorów: Sandra Kulka (absolwentka administracji) i Jacek Kufel (absolwent turystyki).

    - W dobie informacji i stale rozwijającej się turystyki aktywnej czy wypoczynkowej - istnienie naszej jednostki jest konieczne – mówi Sabina Bugaj. - W miejscowości tak atrakcyjnej turystycznie jak Szczyrk, gdzie walory krajoznawcze i bogata infrastruktura przyciągają w sezonie zimowym i letnim rzesze turystów, informacja turystyczna spełnia podstawowe i centralne funkcje. Placówka otwarta jest w czasie dwóch (wynikających ze specyfiki miejscowości) sezonów: od lipca do września oraz od grudnia do lutego, w dni powszednie w godz. 9.00-18.00, a w weekendy w godz. 9.00-20.00, natomiast poza sezonem przez cały tydzień w godz. 9.00-16.00.

    Pracownicy „it” zajmują się udzielaniem informacji na temat bazy noclegowej i gastronomicznej, szlaków turystycznych i rowerowych, rozkładów jazdy PKS i PKP, wyciągów narciarskich, warunków pogodowych, wydarzeń kulturalno-rozrywkowych odbywających się na terenie miasta, wraz ze sprzedażą na nie biletów. Kolportują bezpłatne ulotki, foldery i inne materiały promocyjne miasta i obiektów działających na jego terenie, wyeksponowane na potrzeby turystów w widocznych miejscach.. - Większość jednostek, a są to m.in. hotele, domy wczasowe, pensjonaty, schroniska, kwatery prywatne, organizatorzy imprez sportowych, aktywnego wypoczynku czy lokalni gestorzy bazy gastronomicznej, we własnym zakresie dostarczają nam informatory i ulotki o swojej działalności, co wyklucza błędy w sztuce informacji – dodaje rozmówczyni.

    Stała współpraca z placówkami informacji turystycznej okolicznych miejscowości - Wisły, Cieszyna, Ustronia, Bielska-Białej, pozwala na uzupełnianie bazy danych o powstających tam atrakcjach czy odbywających się imprezach kulturalnych.

    Na miejscu można kupować mapy, informatory, foldery, kartki pocztowe i znaczki, a także korzystać z usług ksero, faxu i drukarki komputerowej.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit