III miejsce - Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej

Pomysł stworzenia w Bielsku-Białej nowoczesnego centrum informacji turystycznej zrodził się przed wielu laty, ale dopiero w 1999 roku dokonano oficjalnego otwarcia placówki w ramach Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W takiej formie „it” działało do 29 IV 2002 r.

    Obecne MCIT powołane zostało jako jednostka budżetowa Uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z kwietnia 2002 r. Od 1 sierpnia 2002 r. mieści się w nowoczesnej siedzibie przy Placu Ratuszowym 4, w centrum miasta. Placówka ta w pełni odpowiada turystycznej randze stolicy regionu Beskidów, która coraz częściej staje się nie tylko bazą wypadową w okoliczne góry, ale także     atrakcją samą w sobie.

    MCIT wyposażone jest w wysokiej jakości sprzęt komputerowy, posiada cyfrowe i analogowe łącza telefoniczne oraz Miejski System Informacji Turystycznej, który umożliwia wprowadzanie, przechowywanie, aktualizację i udostępnianie danych. Bogata i różnorodna baza danych o mieście jest systematycznie aktualizowana przez personel, który pozyskuje informacje bezpośrednio od gestorów bazy noclegowej i gastronomicznej, przedstawicieli placówek kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. W siedzibie centrum turyści skorzystać mogą z bezpłatnego łącza internetowego - HotSpot. Obecnie MCIT jest administratorem czterech multimedialnych infokiosków zawierających informacje dotyczące miasta oraz powiatu, rozmieszczonych w strategicznych punktach Bielska-Białej.

    W Centrum pracuje pięć osób: dyrektor Grzegorz Jania, Renata Gerlach-Holewka, Iwona Naumowicz-Tworzyańska, Natalia Pocian i Artur Sury. Wszyscy posiadają odpowiednie wyższe wykształcenie kierunkowe, staż pracy, znajomość języków obcych, doświadczenie i zaangażowanie w pracę w turystyce, która jest także ich hobby. Odwiedzającym oferują bezpłatne materiały promocyjne o mieście, regionie, Euroregionie Beskidy (pogranicze polsko-czesko-słowackie), obiektach gastronomicznych i noclegowych, atrakcjach turystycznych, imprezach kulturalnych i sportowych. Zainteresowani mogą również otrzymać bezpłatne katalogi bielskich biur podróży.

    Centrum najczęściej odwiedzają turyści z województw śląskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. W okresie ferii świątecznych, zimowych oraz podczas wakacji odnotowuje się wzrost osób przyjezdnych z Pomorskiego, Zachodniopomorskiego oraz Mazur. Coraz liczniej placówkę odwiedzają zagraniczni turyści z Niemiec, Holandii, Anglii, Francji. Miasto ma podpisane umowy partnerskie m.in.: z Olsztynem i Ustką na bieżąco współpracuje także z Frydkiem-Mistkiem i Żyliną, stąd obecność folderów i materiałów promocyjno-informacyjnych z tych miast.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit