Trafiona lokalizacja

Infokiosk w Żninie służy turystyce dwóch regionów

Dzięki infokioskowi również miejscowi odkrywają strony o charakterze turystycznym i zapoznają się z możliwościami poznawania najbliższej okolicy/ fot.: E. Tomczyk-Miczka

Na granicy dwóch regionów, Kujawsko-Pomorskiego i Wielkopolski leży Żnin – stolica regionu Pałuki. Żnin jest miastem powiatowym zlokalizowanym przy drodze krajowej nr 5, w odległości 45 km na południe od Bydgoszczy i 35 km na północ od Gniezna. Pałuki to region licznie odwiedzany przez turystów, znany z tego, że krzyżują się tu popularne szlaki turystyczne. Nic dziwnego, że Żnin został wybrany na miejsce instalacji infokiosku Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Lokalizacja jest bardzo trafiona, bo umiejscowiono go w centralnym punkcie miasta, gdzie spacerują zarówno mieszkańcy, jak i turyści - mówi  Monika Andruszkiewicz z Punktu Informacji Turystycznej w Żninie. - Infokiosk, o który wzbogaciła się żnińska informacja turystyczna, zainstalowany został na rynku i jest ustawiony bezpośrednio przed biurem Informacji Turystycznej. Miejsce to jest atrakcyjne dla turystów również dzięki temu, że w pobliżu znajduje się Muzeum Ziemi Pałuckiej oraz wieża ratuszowa z XV wieku.

Jest się czym pochwalić

Pałukami nazywany jest malowniczy region historyczno-etnograficzny położony w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego oraz północno-wschodniej części województwa wielkopolskiego. Walory przyrodnicze regionu, piękne krajobrazy, zabytki i muzea oraz liczne imprezy turystyczne, kulturalne i sportowe przyciągają do Żnina i jego okolic ok. 300 tys. turystów rocznie. Najpopularniejszą trasą turystyczną jest Szlak Piastowski Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa, przemierzany najczęściej przy wykorzystaniu zabytkowej kolejki wąskotorowej, popularnej „ciuchci”. W Żninie znajduje się początkowa stacja kolejki. Zanim jednak wsiądziemy do kolejki, warto poświęcić trochę czasu na poznanie samego Żnina - miasta o bogatej, burzliwej historii sięgającej początków państwa polskiego, znanego już w XI-XII wieku. - Przez Żnin przechodził szlak handlowy łączący Śląsk z Gdańskiem, tzw. Szlak Bursztynowy - mówi Monika Andruszkiewicz. - Jednakże dynamiczny rozwój miasta był wielokrotnie hamowany przez pożary, zarazy i wojny, wskutek których doszczętnie zniszczona została średniowieczna drewniana zabudowa.

Na szlaku kolejki czekają turystów kolejne atrakcje, wśród nich  miejscowość  Wenecja, położona między trzema jeziorami, znana z zamku - siedziby Mikołaja Nałęcza, zwanego Krwawym Diabłem Weneckim i z Muzeum Kolei Wąskotorowej,  a następnie „polskie Pompeje” - Biskupin z Muzeum Archeologicznym i rekonstrukcją osady kultury łużyckiej sprzed 2700 lat. Część turystów w Biskupinie kończy swój pobyt na Pałukach. Warto jednak zatrzymać się tutaj na dłużej, bowiem Pałuki, zwane „krainą 130 jezior”, są jednym z najpiękniejszych regionów Polski, z licznymi jeziorami rynnowymi, malowniczo położonymi pośród pagórków i lasów.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit