Nowoczesne elementy infrastruktury turystycznej

Infomaty prezentują podróżnym atrakcje Szczecina

Infomat w witrynie Centrum Informacji Turystycznej „zadomowił się” przy ulicy Niepodległości 1 pod koniec 2012 roku

Dwa nowe infomaty Polskiej Organizacji Turystycznej działające w ogólnopolskim systemie informacji turystycznej stoją od niedawna w Szczecinie. Jeden w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Niepodległości, drugi - w Centrum Informacji Kulturalnej  i Turystycznej w Zamku Książąt Pomorskich. Placówka, w której instaluje się te multimedialne urządzenia musi spełniać warunki certyfikacji. Wymogom stało się zadość.

Infomat w witrynie Centrum Informacji Turystycznej „zadomowił się” przy ulicy Niepodległości 1 pod koniec 2012 roku. Placówka działa w strukturach Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji. I jest świetnie zlokalizowana. Właśnie tędy wiedzie trasa z dworca autobusowego i kolejowego do centrum miasta.

Ochrona przed wandalami

- Wstępną propozycję zainstalowania infomatu dostaliśmy od  Zachodniopomorskiej - Zdecydowaliśmy się na infomat witrynowy.  Po wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli POT i ZROT uznano, że mamy warunki do jego zainstalowania - mówi Ewa Felikowska, kierowniczka CIT przy ul. Niepodległości 1Regionalnej Organizacji  Turystycznej  rok temu - mówi kierowniczka placówki Ewa Felikowska. - Propozycja obejmowała jeden z wariantów do wyboru:  stanowisko komputerowe, infokiosk zewnętrzny i wewnętrzny. Zdecydowaliśmy się na infomat witrynowy.  Po wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli POT i ZROT uznano, że mamy warunki do jego zainstalowania.

Klienci korzystają z urządzenia na zewnątrz poprzez ekran dotykowy, ale jest ono zainstalowane w pomieszczeniu, dzięki czemu,  jak zaznacza rozmówczyni, infokiosk nie jest tak narażony na akty wandalizmu. Jednocześnie turyści mają do niego dostęp również wtedy, kiedy punkt „it” jest nieczynny. Infokiosk pracuje od godz. 8.00 do 22.00. Dłużej nie ma potrzeby, bo w nocy turyści nie szukają informacji, a co najwyżej rozrywek, o których i tak dowiadują się wcześniej. - Jednym z warunków użyczenia nam urządzenia było poddanie się certyfikacji - mówi Ewa Felikowska. - Ostatecznie dostaliśmy dwie gwiazdki.

Z kulturalnym „przechyłem”

Kolejny POT-owski infokiosk stanął w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich, tuż  przed drzwiami do Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Wprawdzie przed drzwiami, ale już we wnętrzu budynku.  -  Lokalizacja na zewnątrz  nie wchodziła w grę, nie wyraziłyby na to zgody służby konserwatorskie - wyjaśnia Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum. - Byłaby to zbytnia ingerencja w zabytek.

Na razie dostępne w nim, dotyczące całej Polski treści dostarczyła Polska Organizacja Turystyczna. Ale już wkrótce, po przeszkoleniu, pracownicy zamkowej „it” będą sami wprowadzać lokalne informacje  (m.in. o ofercie kulturalnej Szczecina ) i na bieżąco je aktualizować.

Również i ta placówki poddała się certyfikacji. W 2012 roku „wyceniona” została na trzy gwiazdki, najwięcej w Szczecinie.  Ale, jak zaznacza Tomasz Wieczorek,  czwarta gwiazdka  w najbliższej przyszłości jest całkiem realna.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej jest działem Zamku Książąt Pomorskich, jednej z większych instytucji kultury w Polsce (podlega Urzędowi Marszałkowskiemu).  W zamkowych salach odbywają się spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej i popularnej, wystawy i prelekcje.  Przy sprzyjającej pogodzie koncerty (nieraz gwiazd światowego formatu) urządzane są na  scenach dwóch zamkowych dziedzińców. Ponadto Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest współorganizatorem imprez odbywających się poza jego siedzibą, w tym słynnego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Nic dziwnego, że w zamkowej „it” można zapoznać się z ofertą kulturalną miasta i regionu, a nawet zarezerwować lub kupić bilet na koncert, spektakl czy przedstawienie. Dotyczy to zarówno imprez odbywających się w Szczecinie, jak i w całym kraju.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit