Głos ma dyrektor WOT Agnieszka Sobańska

Informacja po włocławsku

Dyrektor WOT Agnieszka Sobańska (z prawej) i Agata Zjawińska proponują wypożyczanie sprzętu do nordic walking / fot.: W. Alabrudziński

Agnieszka Sobańska, dyrektor Włocławskiej Organizacji Turystycznej, to człowiek instytucja, kierująca na co dzień pracą czterech pracowników tej pożytecznej placówki. Ale tak naprawdę teatrem jej działań jest prawie cała turystyka włocławskiego subregionu województwa kujawsko-pomorskiego.

Szefowa WOT należy do grupy osób, które – dla dobra turystyki i tak ściśle powiązanej z nią informacji – potrafi pokonywać liczne bariery. Przed kilku laty uchroniła informację turystyczną we Włocławku przed likwidacją. Na temat kolejnych reorganizacji i zakusów kolejnych decydentów aby zlikwidować jednostką „it” można napisać całą książkę. A jednak dla chcącego…, nic trudnego.

A. Sobańska nie lubi się chwalić. W końcu jednak nie jest żadną tajemnicą, że jest m.in. członkiem Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, przewodnikiem  PTTK, sekretarzem generalnym Towarzystwa Miłośników Włocławka, wiceprzewodniczącą Komisji Rewizyjnej Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, przewodniczącą Komisji Certyfikacji Punktów i Centrów „it” w województwie  kujawsko-pomorskim.  To zadania społeczne, a na co dzień kierowanie Włocławską Informacją Turystyczna, która jest placówką nowoczesną, dynamiczną i w żaden sposób nie ograniczającą się do gromadzenia i udostępniania informacji.

WIT organizuje regularne bezpłatne spacerki po mieście. Udziela informacji turystycznej mieszkańcom i coraz liczniejszym turystom (m.in. grupy szkolne, kuracjusze z Ciechocinka i Wieńca, odwiedzający Krzyż na Tamie Włocławskiej, żeglarze, baloniarze). Przybywa młodzież zwiedzająca Szlak Piastowski i Szlak Łokietka. Marzeniem A. Sobańskiej jest aby Włocławek częściej stanowił cel podróży, a nie był odwiedzany tylko przy okazji. Tej idei służy turystyka wodna (kursy statków po Zalewie Włocławskim, nowe przystanie nad Wisłą). Przyszłością jest turystyka rowerowa.

Włocławka Informacja Turystyczna prowadzi działalność promocyjną skierowaną także do mieszkańców miasta i subregionu włocławskiego. Mieszkańcy, znający swój region są jego najlepszymi ambasadorami i bezstronnymi promotorami – podkreślamy w rozmowie. Dlatego też WIT od kilku lat organizuje cykle wycieczek rowerowych (kilka rocznie). Dobry przykład dają władze samorządowe Włocławka wielce turystyce sprzyjające.  Każdą z wycieczek prowadzi na rowerze prezydent Włocławka -  Andrzej Pałucki.

Są to imprezy w zasadzie bezpłatne. Opłata 7 zł ma charakter organizacyjny. Uczestnicy otrzymują  każdorazowo materiał informacyjny przygotowany przez WIT, mają opiekę medyczną, są częstowani grochówką. Wszystko to jest możliwe dzięki partnerom – sponsorom. - Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej – gwarantuje bezpłatnie  opiekę lekarską, Sanico- firma oczyszczająca miasto – oferuje za darmo przewóz rowerów. Angażuje się Włocławski Klub Cyklistów – jeden z najstarszych w Polsce, włączają się gminy, np. ostatnio Wielgie  - mówi A. Sobańska.

WIT jest też ambasadorem chodzenia z kijkami. - Chcemy, aby na każdym osiedlu powstały kluby nordic walking, będą przygotowane osiedlowe trasy dla uprawiających ten sport - mówi Agnieszka Sobańska. Z kijkami można oczywiście zwiedzać miasto. Aby to ułatwić, informacja turystyczna wypożycza sprzęt do nordic walking.

- Jeśli chodzi o nowe inicjatywy, pomysłów - i to realnych - jest dużo – dodaje rozmówczyni. - Powstają nowe atrakcje, m.in. Pałac Bursztynowy z hotelem i miejscem imprez plenerowych. Uratowano tradycje włocławskiego fajansu. Może jeszcze przyjdzie pora na nawiązanie do tradycji papierniczych. „Pamiątka z celulozy” byłaby przecież dobrą inicjatywą, wspominamy nieco zapomnianą książkę o Włocławku, który był i jest miastem ludzi pracowitych i twórczych.

Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit