Pozytywny przykład partnerstwa publiczno-prywatnego w Stryszowie

Informacja turystyczna z galerią produktu lokalnego

Koszt utworzenia galerii pokryty został z projektu szwajcarskiego, który realizuje Fundacja „Partnerstwo dla Środowiska” oraz z funduszy Lokalnej Grupy Działania „Gościniec 4 Żywiołów” z Lanckorony / fot.: E. Tomczyk-Miczka

Na punkty informacji turystycznej w niewielkich ośrodkach często nie ma pieniędzy, a jest na nie zapotrzebowanie. Lokalnym samorządom łatwiej jest finansować takie przedsięwzięcia, gdy wspierają je pieniądze pochodzące z projektów unijnych. Jan Wacławski, wójt gminy Stryszów w powiecie wadowickim jest przekonany o skuteczności takiej współpracy.

- Utworzone w gminie Gminne Centrum Informacji Turystycznej,  powstało jednocześnie z Galerią Produktu Lokalnego i funkcjonują wspólnie w jednym budynku dawnej poczty -  daje przykład takiej inicjatywy rozmówca. - Budynek, straszący przez wiele lat, wyremontowano dzięki realizacji projektu unijnego, w ramach środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007-2013.

Gmina zapewnia jeden etat dla informatora turystycznego. Jest nim Justyna Pilch. W sąsiednim pomieszczeniu rozłożyła się z galerią produktów lokalnych Magda Bartkowska. Wystawia ona do sprzedaży wyroby artystyczne: meble, ozdoby, biżuterię. To jej punkt informacji turystycznej zawdzięcza niecodzienny wystrój w postaci namalowanego na ścianie pejzażu okolic. Koszt utworzenia galerii pokryty został z projektu szwajcarskiego, który realizuje Fundacja „Partnerstwo dla Środowiska” oraz z funduszy Lokalnej Grupy Działania „Gościniec 4 Żywiołów” z Lanckorony.

Owo połączenie pięknego z pożytecznym wyjdzie wszystkim na dobre. Ziemia stryszowska znana jest z wyrobów artystycznych, od lat kwitnie tu bibułkarstwo, koronkarstwo, rzeźba, malarstwo i haft. Bliskość atrakcyjnej Lanckorony i Kalwarii Zebrzydowskiej z kompleksem Bernardynów umieszczonym na Liście UNESCO, Wadowice ze Szlakiem Papieskim i szlaki Podbabiogórza ściągają w te okolice licznych turystów. Dzięki umiejscowieniu tu galerii i centrum informacji turystycznej, strumień ruchu turystycznego skierowany zostanie do Stryszowa, który ma ambicje być jednym z wiodących punktów na turystycznych trasach.

Turystów interesuje szesnastowieczny dwór w Stryszowie , będący filią Muzeum na Wawelu. Budowla jest jednym z bardziej interesujących przykładów dworskiej architektury, a w jej wnętrzach prezentowana jest wystawa ukazująca wystrój dziewiętnastowiecznego dworku szlacheckiego. Organizowane są też wystawy czasowe. Cennym zabytkiem Stryszowa jest osiemnastowieczny kościół z barokowym wyposażeniem. W kapliczce na przykościelnym cmentarzu znajduje się późnogotycka rzeźba z warsztatu Wita Stwosza „ Modlitwa w Ogrójcu”. W gminie działają zespoły ludowe, organizowane są „Onufralia” ku czci lokalnego patrona, św. Onufrego. W lokalny krajobraz „zielonej gminy” wpisuje się Szlak Przydrożnej Modlitwy, będący elementem Ekomuzeum. Malownicze okolice zachęcają do wędrówek po szlakach  tematycznych, takich jak Szlak Konfederatów Barskich, epizod z życia których zapisał się w historii tych okolic.

Nowa placówka, i wszystko, co dzieje się wokół niej,  to bardzo pozytywny przykład partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym wspólne cele realizuje samorząd wraz z organizacjami pozarządowymi i miejscowymi przedsiębiorcami. Dzięki temu zakup wyposażenia, adaptacja pomieszczeń i inne koszty rozłożyły się pomiędzy partnerów. A co najważniejsze, o wiele łatwiejsze będzie jej utrzymanie i ciągłość finansowania. - Liczymy na to, że miejscowi twórcy dostarczający prace do galerii, też odczują korzyści materialne ze sprzedaży produktów – dodaje prezes Fundacji Partnerstwo dla Środowiska Rafał Serafin. - To bardzo ważne z punktu widzenia mieszkańców, by utożsamiali się z tego rodzaju inicjatywami, widzieli, że dba się o ich rozwój i zabezpiecza ich potrzeby.

(e.t-m.)

Bardzo często w terenie zdarza się, że dwie inicjatywy, z których żadna nie miałaby szans powodzenia, łącznie realizowane, osiągają pożądany efekt.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit