Idealne miejsce na urlop, weekend czy wycieczkę

Integracja po tomaszowsku dobrze służy turystyce

Flaga powiatu tomaszowskiego

- A może byśmy tak najmilszy, wpadli na dzień do Tomaszowa – śpiewała przed laty Ewa Demarczyk słynny song do słów Juliana Tuwima. Oczywiście chodzi o Tomaszów Mazowiecki w dolinie rzeki Pilicy, położony pomiędzy dwoma parkami krajobrazowymi - Spalskim i Sulejowskim. Miasto ze znanym Muzeum, skansenem Rzeki Pilicy, podziemną trasą turystyczną w Grotach Nagórzyckich, rezerwatem „Niebieskie Źródła" i innymi atrakcjami.

Cieszy fakt, że turystyczne tradycje tych terenów, tak wspaniale propagowanych przez niezapomnianego Juliana Tuwima, są kontynuowane.
W Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim jest bodaj jedyny wśród urzędów powiatowych Wydział Informacji Turystycznej i Promocji. Promocja tych obszarów to efekt zgodnej współpracy wspomnianego Starostwa, Urzędu Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz gmin powiatu: Będków, Budziszewice, Inowłódz, Lubochnia, Rokiciny, Rzeczyca, Ujazd, Żelechlinek. Partnerem wielu wspólnych przedsięwzięć, w tym ostatnio wydanej kolejnej edycji mapy turystycznej, jest Skansen Rzeki Pilicy założony z inicjatywy znanego działacza turystyki Andrzeja Kobalczyka.
W powiecie tomaszowskim (mazowieckim) można uprawiać właściwie wszystkie formy turystyki, może poza wysokogórską. Są szlaki turystyki pieszej, rowerowej, konnej; popularne jest kajakarstwo i żeglarstwo. Są propozycje dla miłośników turystyki przyrodniczej (parki krajobrazowe, ośrodek hodowli żubrów w Smardzewicach) podziemnej (wspomniane Nagórzyce), militarnej (np. bunkier w Konewce), Rozwija się agroturystyka. Spała z Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich i licznymi hotelami rozwija turystykę usportowioną i biznesową. Nie brak zabytków (zamek i kościół św. Idziego w Inowłodzu), ciekawych przejawów folkloru (zespoły artystyczne, twórcy ludowi).
O wszystkich tych atrakcjach można dowiedzieć się we wspomnianym już Wydziale Informacji i Promocji Starostwa oraz m.in. w punktach „it" w Inowłodzu i Spale. Zleceniodawcy i autorzy materiałów promocyjnych (w tym wspomnianej mapy) nie ograniczają prezentacji atrakcji do granic administracyjnych powiatu. W odrębnym podrozdziale tekstu umieszczonego na „plecach" mapy znajdziemy informacje także o atrakcjach w pobliżu powiatu, m.in. o klasztorze – sanktuarium w Studziennie i Wolborzu znanym z pięknego pałacu.
Dobrze poinformowany powiat tomaszowski leżący w samym centrum Polski to idealne miejsce na urlop, weekend czy wycieczkę.
Jan Paweł Piotrowski

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit