W Bramie Mazurskiej Krainy

Jak to z informacją było

Zamek w Nidzicy

Lokalna Grupa Działania Brama Mazurskiej Krainy obejmuje swoim zasięgiem południowo-zachodnie Mazury, czyli powiaty nidzicki, działdowski, szczycieński. Dziś już mało kto pamięta, że kiedyś we wsi Napierki, na granicy Mazowsza i Mazur, usytuowany był na parkingu jedyny w swoim rodzaju przydrożny punkt informacji turystycznej, propagujący atrakcje obu sąsiadujących krain.

W roku 50-lecia polskiego systemu informacji turystycznej warto przypomnieć tę inicjatywę, która była efektem współpracy władz lokalnych. Tę dobrą praktykę być może warto naśladować także i dziś.

Wspomniany punkt „it”, usytuowany na parkingu z bazą gastronomiczną i stacją obsługi samochodów, powstał w latach 70. XX wieku, gdy nastąpiło ożywienie turystyki motorowej. Była to bardzo mądra inicjatywa, przyczyniająca się do rozwoju współpracy regionalnej, podobnie jak byłe już, międzywojewódzkie przedsiębiorstwo turystyczne „Warszawa-Olsztyn”.

Dziś LGD czuwająca nad wizerunkiem i promocją Bramy Mazurskiej Krainy nawiązuje współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi osobami i podmiotami. Współdziała z bardziej już doświadczoną Nidzicką Fundacją Rozwoju „Nida”. Wspólnie promowane są takie atrakcje, jak trasy rowerowe, piesze, kajakowe i konne, wędkarstwo, grzybobranie. Potęgą tych okolic, coraz lepiej skomunikowanych np. z Warszawą czy Trójmiastem, jest przyroda. Tutaj znajdują się liczne jeziora, źródła rzeki Łyny, liczne rezerwaty. Na uwagę zasługują tętniące życiem kulturalnym zamki w Nidzicy, Działdowie, Szczytnie; zabytkowa wieś Klon; muzea w Szczytnie, Rozogach, Nidzicy, Wesołowie, Olszynach. Tędy wreszcie biegną szlaki, m.in. Bursztynowy i Napoleona.

Dobrze rozwinięta jest sieć informacji turystycznej. Punkty i centra „it” funkcjonują m.in. pod adresami LGD Brama Mazurskiej Krainy, LOT Powiatu Szczycieńskiego, LOT Powiatu Nidzickiego.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit