Pomorskie „it”

Jeden z najnowocześniejszych systemów w Europie

Uhonorowanie współtwórców Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej w Pomorskiem: Adama Koperkiewicza i Mariusza Lewandowskiego - dyrektorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, przez Mieczysława Struka, marszałka województwa / fot.: Kazimirz Netka

Nad wjazdem do centrum Gdańska sprzed stuleci, czyli na Bramie Wyżynnej, można przeczytać: ...RUM OMNIUM FUNDAMENTA. Człowiek z poczuciem humoru, przetłumaczyłby to tak: rum jest wszystkiego fundamentem. Oczywiście, to jedynie fragment łacińskiego napisu, widniejącego na tym zabytku.

Pełne jego brzmienie to IUSTITIA ET PIETAS DUO SUNT REGNORUM OMNIUM FUNDAMENTA, a całość znaczy: Sprawiedliwość i pobożność to są dwie królestw wszystkich podstawy. Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które od 2002 roku jest właścicielem Bramy Wyżynnej, owo tłumaczenie z rumem traktuje właśnie jako żart. Dodaje też: Fundamentem naszym jest informacja. Informacja turystyczna.

Największe wspólne przedsięwzięcie

Tak też się stało. W Bramie Wyżynnej, od kilku miesięcy znajduje się Pomorskie Regionalne Centrum Informacji Turystycznej, będące elementem jednego z największych na naszym kontynencie układu współpracujących z sobą urządzeń. Nazwa tego układu brzmi: Zintegrowany System Informacji Turystycznej (ZSIT). - Jest to również największe wspólne przedsięwzięcie, urzeczywistnione dzięki unijnym dotacjom, uczestniczyło w nim bowiem aż 137 partnerów - mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Stworzony przez tych partnerów układ funkcjonujący w sieci internetowej, to 245 infomatów, interaktywnych, rozmieszczonych w różnych miejscowościach województwa pomorskiego. Interaktywnych, to znaczy takich, z którymi turysta może nawiązać... kontakt. W budowaniu takiego układu, współdziałali: samorząd województwa, 106 samorządów lokalnych (gminy, powiaty), Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Muzeum Zamkowe w Malborku, 22 lokalne organizacje turystyczne  i jedna Lokalna Grupa Działania, a także operatorzy, jako partnerzy zapewniający ciągłość projektu. Pracownicy wspomnianych podmiotów są współtwórcami tak szerokiego partnerstwa budującego unikatowy projekt.

Turystyka pomorska to duży biznes

Bez zaangażowania wielu podmiotów i bez wsparcia środków Unii Europejskiej, nie byłoby szans na zrealizowanie tego projektu. Dotacja na stworzenie w regionie pomorskim ZSIT, przyznana została z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Koszt realizacji to 12,85 mln zł, z czego 75 procent pokryło dofinansowanie unijne. Samorząd województwa pomorskiego zrealizował część informatyczną przedsięwzięcia na kwotę ok. 9,6 mln zł, a Muzeum Historyczne Miasta Gdańska wykonało modernizację Bramy Wyżynnej na kwotę 3,25 mln zł. Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej mające swą centralę w Bramie Wyżynnej, zarządzane jest przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną i Gdańską Organizację Turystyczną. Ma przyczynić się do budowy marki Pomorskie, która powinna wyróżniać się na rynkach nie tylko turystycznych w kraju, ale też poza granicami Polski.

Turystyka pomorska to duży biznes. To podstawa do rozwoju wielu innych biznesów. Korzystają z tego układu zwykli turyści, ale też duży pożytek mają przedsiębiorstwa, np. biura podróży, hotele, kwatery prywatne, żegluga morska i śródlądowa. Klienci tych firm mają możliwość uzyskiwania najnowszych wiadomości z zakresu kultury, zabytków, walorów naturalnych, agroturystyki, plaż, rekreacji, sportów, w tym zimowych.

Infomaty są tzw. interaktywne. Wystarczy taki infomat dotknąć w odpowiednim miejscu, by na ekranie o przekątnej ponad 40 cali ukazały się wiadomości (tekstowe, fotograficzne, mapy itp.), w kilku językach. Takie możliwości stworzono, dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. Na zrealizowanie projektu pt. „Zintegrowany System Informacji Turystycznej Województwa Pomorskiego” zostało przyznane dofinansowanie unijne w wysokości 75 procent - z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Koszt realizacji to 12,85 mln zł. Samorząd województwa pomorskiego wykonał część informatyczną przedsięwzięcia na kwotę ok. 9,6 mln zł, a Muzeum Historyczne Miasta Gdańska - wykonało modernizację Bramy Wyżynnej na kwotę 3,25 mln zł.

Brama do województwa pomorskiego

Widok Bramy Wyżynnej od strony napisu: RUM OMNIUM FUNDAMENTA / fot.: Kazimierz NetkaW efekcie, oprócz zainstalowania 245 infomatów, zrewitalizowano XVI-wieczną Bramę Wyżynną w Gdańsku, umieszczając tam „serce” całego układu: Pomorskie Regionalne Centrum Informacji Turystycznej. Uruchomiono też portal www.pomorskie.travel . - To jeden z najnowocześniejszych systemów w Europie - stwierdził Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, podczas podsumowania rezultatów projektu. - Żeby pozostał najnowocześniejszy, będzie udoskonalany. Na bieżąco też muszą być wprowadzane do systemu aktualne wiadomości.

- Brama Wyżynna była kiedyś głównym wjazdem do centrum Gdańska - mówiła Marta Chełkowska. - Cieszę się, że teraz jest bramą do województwa pomorskiego.

Przygotowywanie Bramy Wyżynnej dla potrzeb turystyki, trwało kilka lat. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, współdziałając w tym programie z zagranicznymi partnerami, skorzystało przy tym z pieniędzy unijnych w ramach programu Interreg IIIA, Crossbalt. Celem tej inicjatywy Muzeum jest opracowanie dokumentacji projektowej, wielobranżowej (budowlano-konserwatorskiej), rewaloryzacji i adaptacji Bramy Wyżynnej do funkcji Centrum Informacji Turystycznej.

Kazimierz Netka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit