Turystyka konna

Kalisz na sportowo dawniej i dziś

Nauka jazdy w Stobnie 10 km od Kalisza

Kalisz to najstarsze miasto polskie, o czym wie prawie każde dziecko. To miasto pełne zabytków, dzięki Marii Dąbrowskiej znane z lektur szkolnych jako Kaliniec. Związało się w swojej przeszłości między innymi z takimi postaciami, jak Maria Konopnicka, Adam Asnyk, Tadeusz Kulisiewicz. Wysoką pozycję mają tutejszy teatr i Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Gród nad Prosną ma jednak także piękne tradycje sportowe. Już w 1894 r. powstało tutaj Towarzystwo Wioślarskie. Ta organizacja ma jednak starszą metrykę, ale pod zaborem rosyjskim nie mogła doczekać się legalizacji. Wizyta w Kaliszu może być okazją do rozszyfrowania nieco dziwnej nazwy „szczypiorniak” stosowanej zamiennie z określeniem „piłka ręczna”. Ten sport zaczął być uprawiany w 1917 roku w obozie legionistów internowanych w Szczypiornie, która to historyczna miejscowość jest dziś częścią Kalisza. Stąd pochodzi ta nazwa.

Współcześni promotorzy Kalisza, w tym prezydent miasta Janusz Pęcherz,  również propagują sport jako atrakcję turystyczną. Przykładem takich inicjatyw jest niedawno wydany, bardzo treściwy folder „Galopem w okolicach Kalisza”.  To dobrze, że choć Kalisz i powiat kaliski stanowią dwa osobne powiaty – grodzki i ziemski, to jednak promują się wspólnie, co niestety nie jest w takich przypadkach zjawiskiem częstym.

Miłośnicy turystyki konnej są zaproszeni najpierw do samego Kalisza. Tutaj znajduje się jedna z nielicznych w Polsce wytwórni eleganckich powozów oraz ceniona pracownia rymarska rodziny Michałowiczów, wytwarzająca m.in. uprząż, zamawianą też przez twórców wielu filmów.

Malownicze okolice miasta zachęcają do korzystania z usług kilku ośrodków jeździeckich, oferujących: naukę jazdy, jazdę, organizację imprez konnych, a także… warsztaty teatralne, oczywiście z udziałem koni oraz zaopatrzenie w niezbędne akcesoria. Ośrodki te znajdują się m.in. w miejscowościach: Wolica, Stobno, Chełmce, Czepisz.

Warto dodać, że Kalisz posiada bardzo dobrze funkcjonujące Centrum Informacji Turystycznej.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit