Tam, gdzie ułan i dziewczyna

Miasto kawalerią słynne

Pomnik ułana z dziewczyną w Grudziądzu - zwany również „Ułan i dziewczyna”, to rzeźba na Starym Mieście, odsłonięta na koronie muru schodów, prowadzących z ul. Spichrzowej na Błonia Nadwiślańskie, u zbiegu z ul. Ratuszową, w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, fary i zabytkowych spichrzów.

Grudziądz to miasto, które do niedawna kojarzyło się przede wszystkim z przemysłem. Któż nie zauważył w wielu polskich miastach studzienek kanalizacyjnych powstałych w tutejszej odlewni. Te starsze mają jeszcze napisy „Herzfeld i Victorius. Graudenz” i zachowały się nadal, choć to nadwiślańskie miasto już po pierwszej wojnie światowej znalazło się w granicach Polski. Któż nie słyszał o produkowanych tutaj „pepegach”, butach sportowych, których nazwa pochodzi od fabryki „Pe-Pe-Ge” czyli Polski Przemysł Gumowy.

Miasto pielęgnuje tradycję  przedwojennego centrum wyszkolenia kawalerii. Od 2008 r. koronę murów obronnych Starego Miasta, w sąsiedztwie schodów prowadzących na Błonia Nadwiślańskie, zdobi pomnik ułana z dziewczyną. Umieszczono pod nim fragment wiersza generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego: „Bo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko... koń”. Pomnik znajduje się w miejscu, gdzie w latach pierwszej i drugiej wojny światowej Niemcy ustawili drewniany posąg kanclerza Bismarcka w stroju krzyżackim.

Dziś Grudziądz, nie zapominając o swoich tradycjach przemysłowych, jest miastem szeroko otwierającym się na turystykę. Bogactwo oferty tego miasta i najbliższych okolic potwierdza wizyta w Miejskim Punkcie Informacji Turystycznej w Grudziądzu, podległym Miejskiemu Ośrodkowi Rekreacji i Wypoczynku. Nazwa „punkt” dowodzi tylko skromności gospodarzy, gdyż jest to placówka bardzo funkcjonalna, doskonale wyposażona w materiały informacyjne i bardzo dogodnie usytuowana przy Rynku opodal ratusza i innych cennych zabytków Grudziądza.

Wśród wielu publikacji, obok przystępnego bezpłatnego planu centrum miasta, uwagę zwraca broszura „Grudziądz na weekend”, której kolejne wydanie przekazano turystom w 2012 r. Aktualizacja publikacji jest konieczna, gdyż miastu ciągle przybywają nowe atrakcje turystyczne.

Turyści kierują się jednak przede wszystkim ku zabytkom Starego Miasta, przez które nieprzerwanie od końca XIX wieku przenika linia tramwajowa. Przenika, gdyż nowoczesne tramwaje, dzięki wygłuszeniu torowisk poruszają się bezszelestnie. To dobrze świadczy o samorządzie miasta, że zachowano tutaj ten tradycyjny, ekologiczny środek transportu, dodający – co tu ukrywać,  wielkomiejskości.

Choć Grudziądza nie ominęły wojenne straty - historia otacza nas tu na każdym kroku. Ratusz, kamieniczki, fara, Pałac Opatek, bramy miejskie i mury obronne, Muzeum to tylko niektóre z atrakcji. Panoramę miasta najlepiej śledzić z wiślanego mostu lub też z zielonej nadrzecznej plaży, nad którą panuje niespotykany w Polsce ogromny kompleks spichlerzy wznoszonych tu od XV do XVIII stulecia.

Warto pobłądzić po staromiejskich uliczkach, docierając np. do Placu Miłośników Astronomii z pomnikiem Mikołaja Kopernika, zatrzymując się przy pomniku kawalerii. Na turystów czekają latem kawiarenki na Rynku. Jest dużo ciekawych lokali gastronomicznych, a także – co jest dziś rzadkością – sporo rzemieślniczych piekarni i wędliniarni oferujących smaczne produkty lokalne.  Widać, że samorząd wspiera działalność gospodarczą, ratując jednocześnie firmy o wieloletniej tradycji. Ich istnienie niewątpliwie podnosi atrakcyjność Grudziądza.

Władze pomyślały też o sprawach bardziej przyziemnych. Przy Rynku jest bardzo czysta i bezpłatna toaleta.

Atrakcyjność miasta nie kończy się na Starówce. Pracownicy punktu „it” namawiają do odwiedzin w Cytadeli (wizytę trzeba wcześniej umówić ze Stowarzyszeniem „Rawelin”), a także do poznania najnowszych atrakcji miasta. Są to: Geotermia i Miasteczko Westernowe Mega Park Kansas City. Odważnych zainteresują loty nad miastem i okolicami proponowane przez Aeroklub Nadwiślański.

Gospodarze miasta i pracownicy punktu „it” zachęcają do tego, aby przyjechać do Grudziądza na kilka dni. Sprzyja temu bogata i różnorodna baza noclegowa. Miasto może być też dobrą bazą wypadową do zwiedzania m.in. zabytków Chełmna, Świecia i Radzynia Chełmińskiego.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit