CIT w Rynie

Między zamkiem i jeziorem

Ryn nad jeziorami Ryńskim i Ołów…Więcej »

Mazurski Ryn robi bardzo dobre wrażenie – i to pod każdym względem. Zadbane i czyste uliczki, odrestaurowany Zamek – Centrum Konferencyjne oraz bogata oferta rekreacyjna, kulturalna i gastronomiczna mogą zadowolić każdego.

Potwierdzeniem gościnności miasta stała się też wizyta w punkcie „it” ulokowanym w zabytkowej kamieniczce, w której mieści się też muzeum i galeria sztuki. Wystroju i asortymentu publikacji nie powstydziłoby się niejedno centrum „it” w dużym mieście!
W punkcie „it” pracuje na stałe Jakub Banaszek, dla którego nie ma pytań bez odpowiedzi. - W sezonie jest on wspierany przez stażystów, a także w miarę potrzeby – przez pracowników Ryńskiego Centrum Kultury – mówi dyrektor Centrum – Marek Podskalny. - Każdorazowo, przed letnim sezonem turystycznym, dokonujemy aktualizacji turystycznej bazy danych. Pragniemy też wpływać na zainteresowanych, aby przekazywali informacje i materiały promocyjne z własnej inicjatywy i właśnie o takich ofertach informujemy turystów przede wszystkim.
Dyrektor RCK jest istnym pasjonatem swojego miasta, napisał o nim sporo artykułów, a ostatnio także dość wyjątkowy przewodnik „Ryn i okolice”. Poszczególne rozdziały kierują turystów do różnych bardziej i mniej znanych zakątków miasta i gminy.
- Kiedy obejmowałem stanowisko dyrektora Centrum (półtora roku temu), punkt „it” w obecnym lokalu już istniał. Wszystko było niby w porządku, ale było to miejsce bez duszy. Wyposażenie placówki stanowiło kilka krzeseł, przypadkowych folderów i... zniszczony stół ping-pongowy. Dziś turysta, który odwiedza starą kamieniczkę w malarskim zaułku łączącym zamek i jezioro, napotyka na miejsce bardzo przyjazne. O tej atmosferze decydują pospołu, zaangażowana kadra, a także wystrój. Turysta może zasiąść na ławie i spokojnie przejrzeć literaturę regionalną i skonsultować się z pracownikiem punktu „it”. Zdaniem dyrektora M. Podskalnego bardzo pozytywny jest mariaż centrum kultury z kinem, galerię, muzeum i punktem „it”. Zwłaszcza muzeum w znaczącym stopniu przyczynia się do propagowania atrakcji regionu.
- Wszystko to zasługa moich pracowników. Licznych współpracowników, a przede wszystkim władz samorządowych miasta i gminy z burmistrzem, Józefem Karpińskim na czele – podkreśla rozmówca, dodając, że po objęciu stanowiska przez J. Karpińskiego nastały dla Rynu lepsze czasy. Dyrektor RCK bardzo sobie tez chwali współpracę z Zamkiem w Rynie, z którym to wspólnie organizowane są liczne imprezy.
Ryńskie Centrum Kultury organizuje szereg imprez, adresowanych – nawet poza letnim sezonem – nie tylko do lokalnej społeczności. Jesienne imprezy krajoznawcze (np. rajdy rowerowe), przede wszystkim z udziałem miejscowej młodzieży są, w opinii rozmówcy, wspaniałą inwestycją, gdyż wzbogacają mieszkańców w wiedzę o regionie. - Może tą droga choć w części wstrzymamy odpływ tutejszej młodzieży do większych miast i jej zaangażowanie w sprawy turystyki i kultury, gdyż dla odważnych i dobrze wykształconych otwiera się tutaj prawdziwe pole do popisu. Już teraz obserwuje się przypadki powrotu po studiach mieszkańców tego sympatycznego miasta i angażowanie się do różnych przedsięwzięć.
Choć niektórzy mówią o zmniejszeniu ruchu turystycznego, to punkt „it” w Rynie w tym sezonie odwiedziło o 10 procent turystów więcej. W lipcu i sierpniu przybywało tutaj około 2 tysiące turystów miesięcznie. Cieszy fakt, że placówka ta interesuje także mieszkańców i młodzież. Bywa, że odwiedzających punkt interesuje przede wszystkim muzeum i galeria. Bardzo często odwiedzający punkt „it” kierują się następnie do muzeum, a po jego zwiedzeniu... powracają do punktu z kolejnymi pytaniami lub nawet tylko po to, aby powiedzieć, że pod wpływem wizyty w muzeum podjęli decyzję do przedłużeniu pobytu lub kolejnym przyjeździe do Rynu.
Dyrektor M. Podskalny cieszy się z sukcesów, ale uważa, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Jego marzeniem jest adaptacja zabytkowej wieży ciśnień na cele kulturalne i turystyczne, turystyczne udostępnienie zabytkowego kanału łączącego jeziora, uporządkowanie zabytkowych cmentarzy, wyznaczenie tematycznych szlaków rowerowych i pieszych. Nie ustając w wysiłkach na rzecz promocji miasta i regionu nasz rozmówca kończy pracę nad przewodnikiem po ciekawostkach okolicy oraz mapą turystyczną miasta i gminy, które znajdują się dotąd „na marginesie” wielu opracowań kartograficznych. .
- Ważnym zadaniem jest powołanie w Rynie lokalnej organizacji turystycznej. Musimy jednak do tego dojrzeć. Największą -ale coraz mniejszą - barierą jest jeszcze mimo wszystko niepełna świadomość wobec roli turystyki i kultury. Ale to się już zmienia na korzyść – kończy M. Podskalny.
(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit