III miejsce

Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej

Pomysł stworzenia w Bielsku-Białej nowoczesnego centrum informacji turystycznej zrodził się przed wielu laty, ale dopiero w 1999 roku dokonano oficjalnego otwarcia placówki w ramach Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W takiej formie „it” działała do 29 IV 2002 r. Obecne Miejskie Centrum Informacji Turystycznej powołane zostało jako jednostka budżetowa Uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z kwietnia 2002 r.

Od 1 sierpnia 2002 r. MCIT mieści się w nowoczesnej siedzibie przy Placu Ratuszowym 4, w centrum miasta. Placówka ta w pełni odpowiada turystycznej randze stolicy regionu Beskidów, która coraz częściej staje się nie tylko bazą wypadową w okoliczne góry, ale także atrakcją samą w sobie.
MCIT wyposażone jest w wysokiej jakości sprzęt komputerowy, posiada cyfrowe i analogowe łącza telefoniczne oraz Miejski System Informacji Turystycznej, który umożliwia wprowadzanie, przechowywanie, aktualizację i udostępnianie danych. Bogata i różnorodna baza danych o mieście jest systematycznie aktualizowana przez personel, który pozyskuje informacje bezpośrednio od gestorów bazy noclegowej i gastronomicznej, przedstawicieli placówek kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Obecnie MCIT jest w trakcie realizacji programu Śląskiego Systemu Informacji Turystycznej.
W Centrum pracuje pięć osób: dyrektor Grzegorz Jania, Renata Gerlach-Holewka, Iwona Naumowicz-Tworzyańska, Natalia Pocian i Artur Sury. Wszyscy posiadają odpowiednie wykształcenie kierunkowe, staż pracy, znajomość języków obcych, doświadczenie i zaangażowanie w pracę w turystyce, którą traktują jak hobby. Odwiedzającym oferują bezpłatne materiały promocyjne o mieście, regionie, Euroregionie Beskidy, obiektach gastronomicznych i noclegowych, atrakcjach turystycznych, imprezach kulturalnych i sportowych. Zainteresowani mą również otrzymać bezpłatne katalogi bielskich biur podróży.
Centrum najczęściej odwiedzają turyści z województw śląskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. W okresie ferii świątecznych, zimowych oraz podczas wakacji odnotowuje się wzrost osób przyjezdnych z Pomorskiego, Zachodniopomorskiego oraz Mazur. Miasto ma podpisane umowy partnerskie z Olsztynem i Ustką, stąd obecność folderów i materiałów promocyjno-informacyjnych z obu miast. - Każda osoba odwiedzająca centrum jest traktowana indywidualnie i w miarę możliwości uzyskuje informacje na wszelkie pytania. MCIT służy informacją o mieście i regionie turystom przyjezdnym. Jest również pomocna mieszkańcom Bielska-Białej poszukującym wszelkiego rodzaju informacji nie tylko o naszym mieście, ale też o innych miastach i regionach kraju i Europy. I może to właśnie wyróżnia MCIT od pozostałych nagrodzonych centrów „it” – mówi dyrektor Jania.
Wspólnie z Wydziałem Promocji UM w Bielsku-Białej MCIT organizuje i bierze udział w targach i innych imprezach promocyjnych w kraju i za granicą. MCIT współpracuje także z innymi ośrodkami informacji turystycznej w Polsce i Euroregionie Beskidy (pogranicze polsko-czesko-słowackie). Jest to ważny punkt działalności Centrum, bowiem stały kontakt z innymi placówkami daje możliwość wymiany informacji, promocji oraz podjęcia wspólnych inicjatyw dotyczących regionu.
Znakomita lokalizacja w samym centrum miasta, przy urzędzie miejskim, którego budynek jest jednym z głównych zabytków w mieście powoduje, że w takim samym stopniu korzystają z centrum mieszkańcy, jak i turyści. Ci ostatni dowiadują się o istnieniu Centrum w czasie targów turystycznych, imprez promocyjnych, z ulotek reklamowych roznoszonych przez pracowników MCIT do głównych punktów komunikacyjnych, tj. placówek PKS, PKP czy centrów handlowych. Niemała też zasługa współpracujących z centrum biur podróży oraz reklamy w Internecie i w prasie turystycznej.

Miejskie Centrum Informacji Turystycznej
43-300 Bielsko-Biała, Plac Ratuszowy 4
tel.: 0-33/ 819-00-50, fax: 0-33/ 819-00-61
www.it.bielsko.pl
it.bielsko@skg.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit