Wadowickie CIT

Na papieskim szlaku

Dzięki wielkiemu Papieżowi Janowi Pawłowi II - niewielkie beskidzkie Wadowice na zawsze znalazły się na liście najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. - Naszym silnym produktem turystycznym jest turystyka religijna, nie ulegająca trendom i nie podlegająca sezonowości – mówią Aneta Widlarz, Anna Rzemieniec i Janusz Gawron - pracownicy Centrum Informacji Turystycznej w tym mieście.

Mocną stroną wadowickiej „it” jest dogodna lokalizacja placówki, przy rynku, opodal Domu Jana Pawła II i bazyliki. Centrum, dysponujące bardzo zaangażowanym, wykwalifikowanym personelem, umożliwia bezpłatny dostęp do Internetu, zarządza też własną stroną www, najbardziej aktualnym i rozbudowanym źródłem wiedzy o Wadowicach i okolicy. Turysta krajowy i zagraniczny znajdzie tu szeroką ofertę. Dostępne są liczne materiały promocyjne w sześciu wersjach językowych, a także wypożyczane na miejscu audio-przewodniki. W centrum „it” jest też wypożyczalnia rowerów i czytelnia podróżnicza. Tylko tu w Wadowicach można zamówić usługi przewodnickie.
Pracownicy „it” wspominają też o słabych stronach. W mieście i okolicy brakuje alternatywnego produktu turystycznego, jeśli już jest (np. turystyka aktywna), to jest on niedostatecznie promowany. Nie zawsze ułatwia rozwój działalności fakt przynależności „it” do Wadowickiego Centrum Kultury, którego oferta skierowana jest głównie do społeczności lokalnej.
Szansą rozwoju „it” jest współpraca z innymi punktami „it” województwa małopolskiego, Małopolską Organizacją Turystyczną oraz Polską Organizacją Turystyczną. Lepszy przepływ informacji o Wadowicach zagwarantuje przynależność Centrum do Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej koordynowanego przez Urząd Marszałkowski. Potrzebne są wspólne działania promocyjne podejmowane z podmiotami branżowymi.
W 2007 roku z usług „it” w Wadowicach skorzystało 23.698 turystów, o 14% więcej niż w roku ubiegłym. Ważną rolę spełnia wykreowany przy udziale CIT „Szlak Karola Wojtyły” obejmujący: 11 obiektów oznaczonych tablicami informacyjnymi, 13 drogowskazów i 46 tabliczek informacyjnych; mapy z planem miasta i przebiegiem Szlaku Karola Wojtyły; turystyczne znaki drogowe przy wjazdach do miasta; folder wydany w sześciu językach (polskim, angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim)

Wadowickie Centrum „it” proponuje także ofertę dla mieszkańców miasta, którzy później pełnią rolę jego promotorów. Odbywają się spotkania w Klubie Podróżnika „Bez Paszportu”, rajdy na Groń Jana Pawła, rajdy rowerowe, konkursy fotograficzne „Pocztówka z wakacji”.
(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit