Płońsk, Czerwińsk, Sochocin…

Nie tylko tranzyt

Piękny, odrestaurowany pałac w Zdunowie, otoczony magicznym i pełnym uroku parkiem stał się „bohaterem” serialu telewizyjnego TVP 1 pt.: „Rezydencja”

- Powiat płoński ma liczne szanse związane z obsługą ruchu turystycznego – powiedziała Anna Goliasz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Płońsku podczas II Forum Rozwoju Mazowsza. Ciekawy jest sam Płońsk, związany z wieloma sławnymi postaciami.

Tu w latach 1865-66 przebywał jako młody guwerner w domu rodziny Weyherów przyszły noblista Henryk Sienkiewicz. Jego szlak znajduje się w dzielnicy Poświętne. W Płońsku urodził się w 1886 r. wybitny polityk Ben Gurion. Jako Dawid Grün mieszkał w nieistniejącym dziś domu przy ul. Wspólnej, róg Warszawskiej – miejscu oznaczonym drzewem pamięci, a wychował się w domu przy rynku – obecny adres pl. 15 Sierpnia 21A oznaczony tablicą pamiątkową.

Okolica pełna malowniczych dolin rzecznych, z charakterystycznym pejzażem pól malinowych, staje się coraz bardziej atrakcyjna dla agroturystyki. Położenie na szlakach komunikacyjnych daje możność rozwijania obsługi tranzytu turystycznego. Do wykorzystania w promocji jest fakt nagrywania na terenie powiatu scen do popularnych seriali. Nie tak dawno bywali tu bohaterowie serialu „Złotopolscy”, a teraz aktorzy „Rezydencji”.

Rozmówczyni przyznaje, że w Płońsku powinien funkcjonować punkt informacji turystycznej. Zauważam jednocześnie, że placówki takiej nie ma także w uroczym Czerwińsku nad Wisłą, najważniejszej miejscowości turystycznej powiatu płońskiego, jednej z najpiękniejszych miejscowości turystycznych Mazowsza. Szkoda, że w ślad za udanymi imprezami rocznicowymi z okazji Roku Grunwaldzkiego (2010) nie idą kolejne inicjatywy promocyjne, gdyż Czerwińsk z monumentalną bazyliką Kanoników Regularnych, pięknym muzeum, małomiasteczkowymi nadwiślańskimi klimatami – czeka na odkrycie. Swoją turystyczną szansę wykorzystuje natomiast Sochocin nad Wkrą, dawne miasto z ładnie położonymi plażami. Tutaj wyjątkową atrakcją jest Muzeum Guzika prowadzone przez samorząd gminy.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit