„It” pod magnetyczną górą

O promocji między starostą, burmistrzem a plebanem

W spotkaniu roboczym na plebanii uczestniczyli proboszcz, ks. dr Ryszard Staszak; burmistrz Sobótki Stanisław Dobrowolski i starosta powiatu wrocławskiego ziemskiego Andrzej Szawan, który przekazał na ręce proboszcza zestaw produktów lokalnych / fot.: Marek Perzyński

Magiczna, magnetyczna, owiana legendami - taka jest góra Ślęża koło Wrocławia. Ślązacy nazywają ją świętą Górą. Co robić, żeby zatrzymać turystów w okolicy dłużej? Stanisław Dobrowolski, burmistrz Sobótki, która jest naturalnym punktem wyjścia na szlaki Ślęży, postanowił na turystów zarzuć sieci. Zacznie łowić ich jeszcze w tym roku. Sieci powierzy biuru turystycznemu, które ulokuje się w pawilonie obok dworca PKS.

Pawilon nie jest obecnie dobrą wizytówką Sobótki, a jak cię widzą, tak cię piszą, mówi stare przysłowie. Od lat stoi pusty, nie ma chętnych na prowadzenie w nim działalności. Za to jest to znakomite miejsce na punkt informacji turystycznej. W budżecie miasta pieniędzy na taką działalność na razie brak, ale można to załatwić w inny sposób. Z tej możliwości skorzysta burmistrz. Punkt „it” poprowadzi firma turystyczna, w zamian będzie miała w pawilonie biuro. Remont pawilonu musi jednak wziąć na siebie miasto. Takie rozwiązanie stosuje od lat miasto Wrocław. Lokal, który firma otrzymała od wrocławskiego magistratu na ten cel, wcale nie jest na obrzeżu czy brak chętnych na jego wynajęcie. Wprost przeciwnie. Znajduje się on w najlepszej z najlepszych lokalizacji biznesowych - w rynku, obok ratusza.

O intensyfikacji ruchu turystycznego w gminie Sobótka i innych miejscowościach powiatu wrocławskiego dyskutowano 15 czerwca na… plebanii parafii w Sulistrowicach. Ks. dr Ryszard Staszak, proboszcz, jest tym tematem żywo zainteresowany. Sanktuarium w Sulistrowiczkach, którego jest kustoszem, to mekka turystów, ale przecież może być ich jeszcze więcej, z czego żywo skorzysta okoliczna ludność. Turyści, którzy wychodzą z mszy, kierują często kroki na pobliski placyk, na którym rolnicy oferują płody rolne. Rejon Sobótki ma doskonały  mikroklimat i znakomicie udają się tu m.in. czereśnie, brzoskwinie i jabłka.

Marek Perzyński

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit