I miejsce

Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu

Ośrodek Informacji Turystycznej w Toruniu został powołany we wrześniu 1991 roku. Był wtedy wojewódzkim ośrodkiem informacji turystycznej i działał na terenie byłego województwa toruńskiego. W styczniu 1999 roku znalazł się w strukturze organizacyjnej miasta Torunia jako jednostka budżetowa i przyjął nazwę Ośrodka Informacji Turystycznej.

Merytorycznie podlega pod Wydział Informacji, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia. W trakcie 15-letniej działalności zmienił 4 razy siedzibę, aby ostatecznie prowadzić działalność w samym centrum Torunia - przy Rynku Staromiejskim 25.
Do Ośrodka prowadzą liczne drogowskazy umieszczone na obrzeżach starówki oraz tablice informacyjne przy wjeździe do miasta i w tunelu dworca PKP. O jego istnieniu informują też naklejki z danymi tele-adresowymi na każdym przystanku tramwajowym i autobusowym. To autorski pomysł OIT, zaakceptowany przez Radę Miasta Torunia.
Siedziba OIT jest doskonale zlokalizowana, funkcjonalna i - co ważne - posiada dużą witrynę, w której eksponowane są wszystkie materiały do sprzedaży: wydawnictwa, gadżety, plakaty z aktualnymi zapowiedziami imprez. Funkcjonalność wnętrz została połączona z ich estetyką - wystrój biura zaprojektował architekt wnętrz, a na ścianach widnieją malowidła toruńskiej malarki Nataszy Piskorskiej. W 2007 r. dla komfortu obsługi turystów zaplanowano założenie klimatyzacji. Zagospodarowane piwnice mieszczą magazyn na wydawnictwa, archiwum i akcesoria potrzebne do wystroju stoisk na targach.
Ośrodek jest wyposażony we wszystkie narzędzia elektroniczne. Każde z sześciu stanowisk posiada komputer, działają 3 linie telefoniczne, fax, 2 drukarki, skaner, kopiarka odbiornik telewizyjny, video, DVD, jest też kamera i cyfrowy aparat fotograficzny. Działa sukcesywnie aktualizowana witryna internetowa www.it.torun.pl. Wykupiona również została domena com.pl. OIT jest zarazem lokalnym administratorem ISIT na terenie miasta, jak i powiatu toruńskiego.
W OIT pracuje sześć osób: Katarzyna Motławska (dyrektor), informatorzy turystyczni: Joanna Krzykowska, Maciej Lemanik, Marek Myrta, Agnieszka Radkiewicz i główna księgowa Grażyna Sztandara. Do podstawowych zadań pracowników merytorycznych należy udzielanie informacji o atrakcjach turystycznych, wydarzeniach, bazie noclegowej, gastronomicznej, biurach podróży, a praktycznie o wszystkim, co interesuje turystę w danym momencie, nawet zagubionym hotelu czy samochodzie.
OIT współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami, z touroperatorami i dziennikarzami, z autorami zagranicznych przewodników i folderów po Polsce i Toruniu. Bardzo często organizuje study tour i study press. Jest obecny w targach i imprezach turystycznych - w Tour Salonie brał udział 5 razy, w TT Warsaw 4 razy, w Berlinie 12 razy, w Londynie i Utrechcie 1 raz. Bierze też udział w innych imprezach w ramach stoiska regionalnego (pracownicy OIT są tam często „wypożyczani” ze względu na doświadczenie i wiedzę o Toruniu) oraz w licznych projektach zewnętrznych. Uczestniczy w programach „In Water”, „Turystyka - Wspólna Sprawa”, w projektach Szlak św. Jakuba, szlak napoleoński, itp., a także w szkoleniach językowych ( informatorzy uczą się drugiego języka). Brał też udział w tworzeniu strategii rozwoju turystki dla miasta Torunia wraz z audytem turystycznym.
Jako jednostka budżetowa Ośrodek prowadzi działalność gospodarczą ulokowaną na tzw. koncie dochodów własnych. Pozwala to na zakup w hurtowniach i sprzedaż folderów, map, planów, magnesów, kubków, parasoli i innych gadżetów. Dochody z tej działalności zgodnie z regulaminem można przeznaczyć na promocję OIT. Ośrodek wydaje niezbędne turystom ulotki: „Baza noclegowa Torunia”, „Toruń – zabytki, muzea, okolice”, hitowe mapki i plany centrum Torunia (w tym roku rozdano już 50 tys. takich mapek), drukuje też wizytówki, papier firmowy, itp. Od 2 lat prowadzi profesjonalny monitoring ruchu turystycznego. Końcowy raport, przydatny na przykład w szkołach o profilu turystycznym, jest dostępny w OIT na płytach CD.
Ośrodek jest członkiem Forum Informacji Turystycznej, współpracuje z informacjami turystycznymi z całego kraju wychodząc z założenia, że wzajemna informacja o informacji jest najważniejszą informacją.
- Dobrze układa się współpraca z Urzędem Miasta Torunia - mówi dyrektor Katarzyna Motławska. - Współpracujemy z Komisją Współpracy Rozwoju i Promocji Miasta Rady Miasta Torunia, do której kompetencji należy promocja miasta i turystyka i - co ma kapitalne znaczenie - pracownicy Ośrodka zapraszani są na posiedzenia komisji. Otrzymujemy dziesiątki zaproszeń na imprezy sportowe, kulturalne i turystycznie w Toruniu, na otwarcia nowych hoteli, restauracji, wystaw, itd. Życzę każdej informacji, żeby miała tak pełną informację o wydarzeniach na swoim terenie.

Ośrodek Informacji Turystycznej
87-100 Toruń, Rynek Staromiejski 25
tel.: 0-56/ 621-09-31, 651-08-12, fax: 0-56/ 621-09-30
www.it.torun.pl it@it.torun.p

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit