MSIT przyjazny osobom z dysfunkcją wzroku

Pierwszy tego typu projekt realizowany na skalę europejską

Anna Niedźwieńska, wicedyrektor Departamentu  Promocji, Sportu i Turystyki przekazuje zestawy dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.  Po prawej Jan Ortyl, prezes Okręgu Małopolskiego Polskiego Związku Niewidomych/ fot. E. Tomczyk-Miczka

Osoby niewidome i słabo widzące odwiedzające Małopolskę będą mogły wykorzystać specjalne techniki, by lepiej poznać region. Zadbano o to w nowych centrach informacji Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej, które zaopatrzone zostały w zestawy materiałów informacyjnych dla osób z upośledzonym narządem wzroku.

We wszystkich jednostkach „it” dostępne są materiały w alfabecie brajla oraz płyty DVD, na których znajdują się pocztówki głosowe, specjalne nagrania o charakterze binauralnym, dające iluzję bycia i poruszania się w nagrywanej przestrzeni.

- Widzimy mózgiem, nie oczami. Oczy to tylko końcówka, która daje impuls do mózgu. Gdy tego zmysłu zabraknie wyostrza się zmysł dotyku. Dla osób z dysfunkcją wzroku to materiał bardzo pomocny. Dotyczy to nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców, bo w ten sposób, poprzez plany i grafiki mogą oni zobaczyć dotykiem, jak wygląda ich miastopodsumował projekt Jan Ortyl, prezes Okręgu Małopolskiego Polskiego Związku Niewidomych.

Dla osób słabo widzących powstał „Katalog Największych Atrakcji Turystycznych Małopolski” w druku powiększonym. Punkty informacji turystycznej dysponują kompletem przewodników składających się z zestawu reliefowych (dotykowych, z opisami brajlowskimi) oraz pełnokolorowych map tyflologicznych obrazujących strukturę centrum danego miasta i pozwalających poznać zarówno stosunki przestrzenne, jak i główne ulice, place, zabytki oraz inne informacje istotne dla potencjalnego turysty. Drugim elementem przewodnika jest zestaw pięciu wybranych dla każdego miasta obiektów architektonicznych, które zostały przedstawione zarówno pod postacią grafiki reliefowej z opisem brajlowskim, jak i pełnokolorowego obrazu danego obiektu. W zestawie znajdują się również  broszury z opisami zabytków i potrzebnymi skrótami brajlowskimi. Kolejnym elementem przewodnika jest płyta DVD. Zawiera ona absolutną nowość technologiczną przeznaczoną dla odbiorców z dysfunkcjami wzroku – binauralne nagrania przestrzeni miejskich.

Przed przystąpieniem do realizacji  projektu, którego celem jest przybliżenie atrakcji turystycznych Małopolski osobom niewidomym i słabo widzącym, przeprowadzone zostały szerokie konsultacje w środowisku osób z dysfunkcja wzroku. Dokonano analizy działań o podobnym charakterze zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich.  Na ich podstawie stwierdzono, że MSIT jest pierwszym tego typu projektem realizowanym na skalę europejską, który umożliwi osobom niewidomym i słabo widzącym poznawanie największych atrakcji turystycznych Małopolski

W sześciu największych jednostkach „it” (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Zakopane, Oświęcim, Wadowice) utworzone zostały specjalne stanowiska dla osób niepełnosprawnych, również dla osób poruszających się na  wózkach, wyposażone w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu odwiedzający mogą samodzielnie przeglądać lub pobierać interesujące ich materiały,  np. w postaci wydruków lub nagrań MP3. Jednostki informacji turystycznej  wyposażono w obniżone lady, przystosowane do obsługiwania osób na wózkach, podjazdy dla wózków, podnośniki oraz toalety przystosowane dla niepełnosprawnych.

Nowa wersja strony internetowej www.visitmalopolska.pl będzie zgodna ze standardem WAI. Jej główną zaletą będą liczne ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, w tym zintegrowany syntezator mowy Ivona. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przekazał 30 zestawów, składających się z materiałów dotyczących Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza,  na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Zestawy te pomogą dzieciom i młodzieży poznawać przestrzeń miast, a także posłużą jako pomoc w zajęciach z orientacji przestrzennej.

Projekt „Małopolski System Informacji Turystycznej” realizowany jest przez Województwo Małopolskiego wraz z 25 jednostkami samorządu terytorialnego, przy wsparciu finansowym ze środków Unii Europejskiej.

(e.t-m.)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit