„It” powiatu chrzanowskiego

Po informacje do Wygiełzowa

Uroczysta  inauguracja. Od lewej Jerzy Starzykiewicz, skarbnik Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej; Andrzej Jura, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego; Tadeusz Szybalski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego; Adam Potocki, wicestarosta Powiatu Chrzanowskiego

Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej Powiatu Chrzanowskiego rozpoczęło oficjalnie działalność 29 kwietnia 2010 roku. Idea powstania PCIT zrodziła się wraz ze Strategią Rozwoju Powiatu Chrzanowskiego, w której zwrócono uwagę na konieczność powołania  tego typu instytucji ze względu na  wartość środowiska geograficznego powiatu.

- Najważniejszymi elementami działalności PCIT  będzie gromadzenie, weryfikacja, przetwarzanie i dystrybucja informacji i materiałów gmin i powiatu, gestorów bazy noclegowej i gastronomicznej, lokalnych artystów, instytucji działających w zakresie usług kulturalnych, a także  kreowanie produktów turystycznych i turystycznego wizerunku powiatu chrzanowskiego oraz edukacja  w zakresie turystyki – mówi Joanna Wątroba, dyrektor Wydziału Promocji i Funduszy Pozabudżetowych Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

 Informacja turystyczna zbudowana od podstaw

 Starostwo uznaje za  konieczne pomaganie w promocji oferty lokalnych właścicieli bazy noclegowej, gastronomicznej, lokalnych artystów, jak również  innych podmiotów będących bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w rozwój turystyki. Informacje o ich działalności będą umieszczane w  materiałach promocyjnych przygotowywanych i  dystrybuowanych przez Centrum, jak również poprzez inną działalność promocyjną powiatu, w tym targi turystyczne, w których powiat uczestniczy. Nawiązana została już współpraca ze  wszystkimi zainteresowanymi przedsiębiorcami, gminami oraz zarządcami atrakcji turystycznych, którzy przekazują materiały marketingowe PCIT. Placówka je segreguje według ustalonego schematu: obiekty noclegowe, restauracje, obiekty kultury, artyści, atrakcje przyrodnicze i antropogeniczne.

Kolejnym elementem jest kreowanie produktów turystycznych. Powiat chrzanowski jest położony w dogodnym miejscu, pomiędzy dwoma wielkimi aglomeracjami – Krakowem i Katowicami. To położenie sprzyja budowaniu markowego produktu turystycznego, którego kreacją zajmie się właśnie PCIT.

  Duży nacisk położony zostanie na działalność badawczą ruchu turystycznego oraz kwestie edukacji turystycznej. W planach jest seria szkoleń edukacyjnych w porozumieniu z przedsiębiorcami, lekcji edukacyjnych dla młodzieży, konkursów, których elementem przewodnim będzie turystyka w różnych jej aspektach.

- Nasz powiat jest pierwszym samorządem, który podjął się zbudowania od podstaw CIT, kierując się oczywiście zaleceniami opracowanymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który jest inicjatorem powstania Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.  Nasza inicjatywa jest w pełni finansowana przez Starostwo Powiatowe w Chrzanowie. Mamy jednak nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli wystąpić o dofinansowanie bieżącej działalności  po fundusze zewnętrzne. W Centrum będzie pracowało dwóch konsultantów w systemie całorocznym. Oczywiście czas pracy będzie jak najbardziej elastyczny, aby dostosować go do natężenia ruchu turystycznego na naszym terenie zapowiada dyrektor Joanna Wątroba.

 Informatyzacja i kategoryzacja

 Na potrzeby funkcjonowania online stworzona została Baza Turystyczna Powiatu Chrzanowskiego, w której znalazły się najistotniejsze informacje dla podróżnych, tj. dostępność komunikacyjna, atrakcje turystyczne, baza turystyczna, baza gastronomiczna, kultura, infrastruktura turystyczna oraz informacja o cyklicznych wydarzeniach na terenie powiatu. Baza będzie stanowiła podstawę dla serwisu internetowego. Od roku 2011 Centrum będzie funkcjonować w sieci Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (MSIT), który będzie w pełni kompatybilny z systemem Polskiej Organizacji Turystycznej.

PCIT jest jednym z pierwszych obiektów przystosowanych w pełni do funkcjonowania w systemie MSIT. Każdy podmiot funkcjonujący w ramach MSIT będzie obowiązkowo przechodził proces kategoryzacji, na który składać się będzie audyt wyposażenia i standardu obsługi turystów zgodnego z przyjętym przez Województwo Małopolskie regulaminem działania obiektów informacji turystycznej w ramach systemu MSIT.

 Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej Powiatu Chrzanowskiego

ul. Lipowiecka 3, 32-551 Wygiełzów, tel.: 32/ 210-93-13

info@powiat-chrzanowski.pl, www.visit.powiat-chrzanowski.pl

 


 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!