Wydatki turystów w Tarnowie to nieomal tyle, ile połowa budżetu miasta

Od jednego z najlepszych w Polsce, a na pewno najbardziej utytułowanego centrum informacji turystycznej - Tarnowskiego Centrum Informacji, otrzymaliśmy zsumowane dane dotyczące wielkości ruchu turystycznego w Tarnowie i regionie w roku 2014 oraz szacowane wydatki ponoszone w tym okresie przez turystów.

TCI zestawiła dane zebrane od administratorów atrakcji turystycznych, dostępne w statystykach GUS i opracowaniach wykonanych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Z zestawienia wynika, że region tarnowski odwiedziło milion przyjezdnych, w tym około 20 proc. obcokrajowców. W samym Tarnowie przebywało około pół miliona, w tej liczbie około 95 tys. stanowili cudzoziemcy. Na podstawie poczynionych obserwacji, pracownicy CIT stwierdzają, że ogólnie ruch turystyczny w mieście nieznacznie wzrósł. Wyraźnie, bo o jedną trzecią, zwiększyła się grupa turystów z zagranicy. Podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej do Tarnowa przyjeżdżali Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy, Węgrzy i mieszkańcy Izraela, natomiast zauważalny wzrost nastąpił w liczbie turystów z Hiszpanii, Ukrainy, Rosji, Austrii, Czech, Słowacji i Japonii. Z usług Tarnowskiego Centrum Informacji korzystali również Chińczycy, Koreańczycy a także mieszkańcy Arabii Saudyjskiej, Tajlandii czy Australii. CIT szacuje, że w 2014 roku zwiedzający i turyści zostawili w Tarnowie 264 mln zł, to prawie tyle, co  blisko połowa budżetu miasta. W tej kwocie, ponad 83 mln zł pochodziło od obcokrajowców.

Zagraniczni turyści najczęściej zatrzymują się w Tarnowie w drodze do Krakowa. Interesuja się szlakiem architektury drewnianej, miejscami pamięci I wojny światowej, tarnowską starówką oraz Zalipiem. Z roku na rok poprawia się i zwiększa baza hotelarska. Obecnie w mieście i najbliższej okolicy funkcjonują 32 obiekty posiadające blisko 1,5 tys. miejsc noclegowych, jest 10 skategoryzowanych hoteli trzy i czterogwiazdkowych oraz camping.

Tarnowskie Centrum Informacji jest trzykrotnym laureatem konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy punkt „it" oraz zdobywcą pierwszego miejsca w kategorii „najlepsze z najlepszych".

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit