W Centrum „it” w Wadowicach panuje zwiększony ruch turystyczny

Przygotowania do beatyfikacji papieża Polaka

W spocie reklamowym zobaczyć można najciekawsze turystycznie miejsca w mieście - Bazylikę, Dom Rodzinny Jana Pawła II czy Muzeum Miejskie

Centrum Informacji Turystycznej przy Wadowickim Centrum Kultury w Wadowicach przygotowuje się do zmasowanego ruchu turystycznego związanego z beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II – mówi  Janusz Gawron, od lat pracujący w tej placówce, osoba pierwszego kontaktu z turystą.

Z okazji beatyfikacji przygotowano już spot reklamowy. Szybkie, dynamiczne ujęcia z parą młodych ludzi zwiedzających najciekawsze, turystyczne miejsca w mieście (Bazylikę, Dom Rodzinny Jana Pawła II, Muzeum Miejskie) mają zwrócić uwagę potencjalnych odbiorców  i zachęcić ich do przyjazdu i zwiedzenia Wadowic. Reklamę dzięki Małopolskiej Sieci Kin Cyfrowych zobaczyć można m.in. w kinach  w Krakowie, Tarnowie, Bochni  oraz w Internecie, na popularnym portalu YouTube.

Dla turystów i pielgrzymów CIT przygotowało specjalny przewodnik „Wadowice – tu wszystko się zaczęło” w sześciu wersjach językowych, który jest dystrybuowany bezpłatnie w „it” i rozsyłany po kraju i zagranicą, podobnie jak folder dla obcokrajowców o wadowickim Szlaku Karola Wojtyły oraz przewodnik po wadowickich wystawach papieskich.

Niezależnie od istniejącej już ekspozycji papieskiej w Muzeum Miejskim  pn. „Wadowice Karola Wojtyły” otwarto ekspozycję muzealną w Domu Katolickim przy Bazylice w Wadowicach - wystawę „Skarb Mojego Życia ”. Stanowi ona wyjątkową podróż w czasy dzieciństwa i młodości Jana Pawła II. Obejmuje replikę mieszkania Wojtyłów z lat 20. ubiegłego wieku w skali 1:1 oraz unikalne eksponaty i pamiątki związane z Ojcem Świętym. Można zobaczyć m.in. obrazek - pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej; szkaplerz, który kilkuletni Karol otrzymał od Ojców Karmelitów w Wadowicach na Górce i który nosił przez wiele lat; ubranie sportowe, narty i wyposażenie turystyczne młodego Karola Wojtyły z jego wypraw górskich z lat 50. ubiegłego wieku; oryginalne zdjęcia z albumu rodzinnego Wojtyłów; strój kardynalski noszony podczas konklawe; sutannę, którą Jan Paweł II założył bezpośrednio po wyborze, aby udzielić pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Wystawa w Domu Katolickim to ekspozycja zastępcza przygotowana na czas trwającej przebudowy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Jego otwarcie nastąpi dopiero w 2012 roku.W Domu Katolickim przy Bazylice w Wadowicach obejrzeć można wystawę „Skarb Mojego Życia ”

Dodatkowo strona internetowa Centrum Informacji Turystycznej została wzbogacona o specjalny  dział o beatyfikacji. - Na 1 maja, jak i na cały sezon turystyczny jesteśmy już przygotowani - zapewnia Anna Rzemieniec, kierownik „it”.

W ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej punkt otrzyma też nowe wyposażenie i wydawnictwa, sfinansowane przez Urząd Marszałkowski.

W Centrum „it” obserwuje się zwiększony  ruch turystyczny.  Turyści pytają nie tylko o zakwaterowanie, trasy turystyczne, ale także o szczegóły dotyczące beatyfikacji i, nieodmiennie, o… kremówki. Czteroosobowa kadra „it” radzi sobie bardzo dobrze , przy dużym zaangażowaniu i pomocy władz lokalnych.

- Liczymy na przyjazd turystów także 1 maja - w dniu beatyfikacji. W mieście będą ustawione specjalne ekrany, aby można było tutaj w papieskim mieście, obserwować te podniosłą uroczystość – mówi Janusz Gawron.

W niedzielę, 1 maja, czyli w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, TV Polsat będzie transmitować na żywo koncert, który odbędzie się na wadowickim rynku. Podczas tego wydarzenia wystąpią artyści, którzy osobiście śpiewali kiedyś przed papieżem. Na scenie pojawi się m.in. Krzysztof Krawczyk z utworami „Barka” oraz „Ojcu Świętemu śpiewajmy”. Planowane są także występy, m.in.: Golec uOrkiestry (zaśpiewają np. „Leć muzyczko”), Chóru z Wadowic i wadowiczanki Marty Bizoń („Moje miasto Wadowice”, hymn miasta rodzinnego Karola Wojtyły), Dzieci z Brodą („Niebo”), Mietka Szcześniaka („Raduj się świecie”) oraz Alicji Węgorzewskiej („Ave Maria”). W repertuarze znajdzie się również np. „Czarna Madonna”. Całość poprowadzi Agata Młynarska. Koncert „Ojcu Świętemu śpiewajmy razem”: 1 maja od 19:40 do 21:15 w Polsacie.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit