Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej

Recepta na sukces

LOIT prz ul. Jezuickiej 1/3…Więcej »

Niniejszy tekst powinien zaczynać się od...dementi. Choć najczęściej takie oświadczenia składają gwiazdy kolorowych czasopism to w przypadku postaci, której to wyjaśnienie dotyczy, łamy „Aktualności Turystycznych” wydają się idealne. Pogłoski jakoby Stanisław Turski, wielka osobowość branży turystycznej, krajoznawca i szef Ośrodka Informacji Turystycznej odchodził na emeryturę okazały się nieprawdziwe.

- Do 2010 roku, kiedy to nabędę prawa emeryckie jest jeszcze sporo czasu - uśmiecha się dyrektor Turski. Być może to właśnie optymizm jest kluczem do sukcesu lubelskiego Ośrodka? Zabawmy się więc w detektywów.

Szczypta historii

Turski jest absolwentem geografii UMCS. Pracę magisterską „Kras okolic Świdnika” pisał pod kierunkiem prof. Adama Malickiego. Mieszkańcy świdnickich wiosek pamiętają być może młodego człowieka, który w latach 70-tych XX wieku przemierzał polne drogi na rowerze, prowadząc odwierty w zagłębieniach krasowych. Najpierw wzbudzał nieufność potem zyskiwał sympatię rolników, którym ...pomógł starać się o odszkodowania za studnie, zniszczone przez „specjalistów” Przedsiębiorstwa Naftowego, którzy prowadzili badania poszukiwawcze, jednocześnie osuszając jeziorka krasowe i okoliczne studnie.

Wydawało się, że Turski zostanie na uczelni. Jednak po 1981 roku z „wilczym biletem”, niedoszły doktorant musi opuścić mury uczelni. Obiecał sobie wówczas, że znajdzie taką pracę, której nie będzie dotyczyć polityka. Takim miejscem okazało się istniejące wówczas wydawnictwo Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Stanisław Turski pisywał tu wcześniej teksty do folderów turystycznych, stąd ówczesny dyrektor Henryk Stefanek nie wahał się by go zatrudnić. W 1991 roku na wniosek wojewody lubelskiego, Stanisław Turski zostaje mianowany dyrektorem Ośrodka. Samą placówkę czekają poważne zmiany - od przeprowadzki z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji do eleganckiej i prestiżowej kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu po likwidację poligrafii Ośrodka i ...zwolnienia pracownicze. Po 8-u latach lubelski Ośrodek znowu dotknęła „rewolucja” - tym razem administracyjna. Placówka zostaje przemianowana na miejski, a więc Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej, a jej organem założycielskim staje się samorząd. - Dzięki tej reformie udało się uratować ośrodki informacji istniejące w miastach, które utraciły status wojewódzki - czyli w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu - przyznaje Turski. Lubelski Ośrodek staje się zakładem budżetowym w 50-u procentach dotowanym przez miasto. Pracowników czeka...kolejna przeprowadzka. Tym razem na ul. Jezuicką na Stare Miasto.

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit