Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Szczecinie

Rocznie przewija się tu około 70 tysięcy gości

Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Szczecinie

Trudno sobie wymarzyć lepszą lokalizację niż ma szczecińskie Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Wznoszący się nieopodal Odry renesansowy Zamek Książąt Pomorskich  jest jednym z symboli miasta, dziennie przewijają się tu setki turystów. - Ciągną tu wręcz odruchowo, wabi ich sam widok zamkowych wież - mówi Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum, który pracuje w nim od momentu utworzenia.

Pod kilkoma względami placówka różni się od punktów „it”  w wielu innych miastach.

W świątek, piątek i niedzielę

Przede wszystkim ma regularne, sztywne godziny pracy - przez cały rok, siedem dni w tygodniu informacja pracuje w godzinach 10.00-18.00. Z nielicznymi wyjątkami.  Nowy Rok, Wielkanoc, Święta Bożego Narodzenia i kilka innych ważniejszych świąt. To rozwiązanie może nie jest najwygodniejsze dla pracowników, ale chwalą je sobie klienci. - W pewnym momencie zorientowaliśmy się, że latem turyści kołatają do naszych drzwi już o godzinie dziewiątej rano, więc w miarę możliwości staramy się, aby na miejscu był nasz pracownik już godzinę wcześniej - dodaje Tomasz Wieczorek.

Kolejnym wyróżnikiem placówki jest możliwość otrzymania w niej nie tylko typowej informacji turystycznej, ale także zapoznać się z ofertą kulturalną miasta i regionu, a nawet zarezerwować lub kupić bilet na koncert, spektakl czy przedstawienie. Dotyczy to zarówno imprez odbywających się w Szczecinie, jak i w całym kraju.

Istnienie specjalności „kulturalnej” jest zrozumiałe, ponieważ Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej jest działem Zamku Książąt Pomorskich, jednej z większych instytucji kultury w Polsce (podlega Urzędowi Marszałkowskiemu). W zamkowych salach odbywają się spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej i popularnej, wystawy i prelekcje.  Przy sprzyjającej pogodzie koncerty urządzane są na  scenach dwóch zamkowych dziedzińców. Ponadto Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest współorganizatorem imprez odbywających się poza jego siedzibą, w tym słynnego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Z  Francuzami na migi

Początki były skromne.  – powstałe w 1996 roku CIKiT początkowo mieściło się małej salce w północnym skrzydle Zamku jako niewielki punkt informacji. Dopiero po dwóch latach przeprowadziło się do specjalnie przygotowanego biura w pomieszczeniach parteru skrzydła menniczego. Centrum jest tak przestronne, że wiele inne punktów „it” mogłoby mu tylko pozazdrość. Rocznie przewija się tu około 70 tysięcy gości. Wiele osób również dzwoni do Centrum, by zasięgnąć informacji.

Obecnie zatrudnionych jest w nim pięciu pracowników. W sezonie, gdy pracy jest najwięcej, zawsze na miejscu jest dodatkowa osoba - stażysta lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Personel włada językami angielskim, niemieckim lub rosyjskim. Znajomość języków w tym w przypadku  jest  bardzo ważna, bo w przygranicznym Szczecinie duży odsetek turystów to cudzoziemcy, przede wszystkim Niemcy, Szwedzi i Duńczycy. Nieopodal, bo w Świnoujściu, jest terminal promowy, a w pobliskim Goleniowie międzynarodowe lotnisko pasażerskie. I co najważniejsze, Szczecin jest „podpięty” do sieci europejskich autostrad. W półtorej godziny można stąd dojechać do Berlina, a w kilkanaście godzin do Paryża.

- Jedna z naszych pracownic zapisała się na kurs hiszpańskiego, bo coraz więcej odwiedzających nas turystów pochodzi z krajów hiszpańskojęzycznych - dodaje kierownik Centrum. I zauważa, że ze znajomością języków u turystów jest różnie - Szwedzi mówią tak perfekcyjnie po angielsku, że nawet trudno zgadnąć, z jakiego kraju pochodzą. Ale zdarza się, że z gośćmi z Francji trzeba dogadywać się....na migi.

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit