Przewodnik

Sentymentalnie po Wielkopolsce

Poznańska dziennikarka Anna Plencler, globtroterka młodszego pokolenia znana z licznych reportaży o ciekawych zakątkach świata, przygotowała oryginalny przewodnik po Wielkopolsce.

Rzecz wydana została przez firmę edytorską Bosz mającą siedzibę w Olszanicy niedaleko Leska. Czytelnik znajdzie tu, jak w zwykłym przewodniku, propozycje tras wędrówek, oczywiście ze słynnym Szlakiem Piastowskim na czele, mapki, adresy centrów informacji turystycznej oraz PTTK, hoteli, schronisk, pensjonatów, a także instytucji kultury, m.in. muzeów.
Tym jednak, co odróżnia „Wielkopolskę” A. Plenzler od innych wydawnictw tego rodzaju, są zaproszone na karty przewodnika „cienie przeszłości”, jak Edward Bernard Raczyński, prezydent RP na Uchodźstwie, pochowany w rodowym Rogalinie koło Kórnika, który swego czasu napisał wspomnieniową książkę „Rogalin i jego mieszkańcy”.
To właśnie on dokonał w niej podobnego zabiegu, ożywiającego tuzinkowe informacje o tym, co się gdzie znajduje i co warto obejrzeć. Autorka przyznaje zresztą, że właśnie te słowa wybitnego Wielkopolanina zainspirowały ją do napisania książki, w której obok informacji „co i gdzie” znalazłyby się opowieści o dawnych właścicielach zabytków, cytaty z ich pamiętników, ich wspomnienia. Turysta podróżujący po Wielkopolsce z taką rekomendacją zyskuje ciekawą perspektywę nawiązania kontaktu z owymi „cieniami”. Warto skorzystać z takiej propozycji, aby poznawać tych, którzy byli tam przed nami, a niespiesznie podążając trasą tej sentymentalnej podróży smakować przeszłe i zaprzeszłe dzieje matecznika Polski.
Zygmunt Rola

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!