Rzeszowskie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej

Skomercjalizowani informatorzy hobbyści

Znajdująca się na pierwszej linii frontu Małgorzata Pietrus, pracownica spółki, stawia czoła wyzwaniu obsługi licznych turystów / fot. E. Tomczyk-Miczka

Rzeszowskie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (tak ta placówka jest nazwana w informatorze wydanym przez miasto Rzeszów )znajduje się w samym sercu Rzeszowa – tu, gdzie najliczniej gromadzą się turyści – przy głównym rynku, u wejścia do Trasy Podziemnej. Informacja turystyczna w Rzeszowie została „sprzedana” przez miasto (Miejski Zarząd Budynków)w pakiecie zawierającym pozwolenie na sprzedaż pamiątek i informatorów.

Taką usługęwykonuje firma, która wygrała przetarg, czyli RzeszowZaprasza.pl. Znajdująca się na pierwszej linii frontu Małgorzata Pietrus, pracownica spółki, stawia czoła wyzwaniu obsługi licznych turystów. - Jest wiele grup zorganizowanych, ale dużą część stanowią też turyści indywidualni, zwłaszcza w weekendy - wyjaśnia. - Przychodząc tu oczekują głównie informacji na temat samej trasy, ale tej udzielają im przede wszystkim przewodnicy. Do mnie zwracają się z pytaniami o pozostałe atrakcje Rzeszowa.

W Rzeszowie działają jeszcze punkty informacji turystycznej  prowadzone przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną. Jeden w siedzibie PROT, przy ulicy Szopena 51, drugi na lotnisku Rzeszów – Jasionka oraz punkt informacji turystycznej w schronisku PTSM „Alko” przy rzeszowskim rynku.

By oddać sprawiedliwość stolicy regionu Podkarpacia, rzeszowskie  Stare Miasto po renowacji prezentuje sie nader atrakcyjnie. Do późnych godzin nocnych tętnią życiem kawiarenki na obszernym placu przed ratuszem i przyległe nastrojowe uliczki. Spacer najlepiej zacząć od alei Pod Kasztanami,  by obejść dookoła imponujący Pałac Lubomirskich, liczne zabytki i na koniec dojść do XV-wiecznego Ratusza Miejskiego. Tu szczególną atrakcję dla turystów stanowi usytuowana pod kamienicami i płytą rynku Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice”. Lokalizacja w tym miejscu punktu informacji turystycznej ma głębokie uzasadnienie.

Mimo że lokal dzierżawiony jest od miasta pod warunkiem udzielania turystom informacji, działalność ta nie jest dotowana przez władze samorządowe. Centrum informacji nie jest też zaopatrywane w materiały informacyjne przez miasto. Zapewnianie turystom informacji  wspomagane jest działalnością komercyjną spółki. Dochód uzyskuje się ze sprzedaży pamiątek i wydawnictw, z prowizji od sprzedanych biletów na zwiedzanie trasy oraz ze sprzedaży biletów na rzeszowskie imprezy. Prezes spółki Dominik Hudzik wyjaśnia: - Firma nie jest w stanie utrzymać się z działalności punktu. Prowadzenie informacji turystycznej to nasze hobby. Zawodowo zajmujemy się sprzedażą ubezpieczeń.Wydajemy również przewodnik „Visit Rzeszów and Podkarpackie”, promujący miasto i region w kraju i zagranicą.

Przewodnik jest półrocznikiem i ukazuje się w dwóch językach, po polsku i po angielsku, w nakładzie 10 000 egzemplarzy. Znaleźć w nim można informacje o ciekawych miejscach regionu, wydarzeniach kulturalnych, atrakcjach turystycznych. Jest to publikacja rozdawana bezpłatnie na lotniskach w Jasionce i Balicach, w największych hotelach i restauracjach Podkarpacia, w biurach turystycznych w kraju i zagranicą, m.in. w ośrodkach Polskiej Organizacji Turystycznej w Londynie i Nowym Jorku. Wydawnictwo finansowane jest z zamieszczanych w nich reklam.

Magnes przyciągający turystów - Trasę Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice” tworzy 25 piwnic połączonych w jeden ciąg spacerowy i 15 korytarzy o łącznej długości 369 metrów, rozmieszczonych na trzech podziemnych kondygnacjach. Aranżacja wnętrz ukazuje funkcje, jakie piwnice pełniły w przeszłości. Miasto postrzegane jest również przez pryzmat kultury i sztuki, dzięki znanej Filharmonii Podkarpackiej,  teatrom, galerii Jozefa Szajny, licznym imprezom i wydarzeniom artystycznym. Twarzą Rzeszowa jest znany muzyk rockowy Tadeusz Nalepa. Jego postać z brązu,bardzo chętnie przez wszystkich fotografowana i upowszechniana, „krocząca” ulicą z gitarą w ręku, to prawdziwie nowoczesny, pełen energii wizerunek nowoczesnego otwartego miasta.

Elżbieta Tomczyk-Miczka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit