Czy w dobie informacji elektronicznej rozbudowywanie placówki „it” mija się z celem?

Słów kilka o specyfice Radkowa

Labirynt położony na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych obejmuje północno-zachodnią część Stoliwa Skalniak / fot.: I. Nikadon

Trudno było doliczyć się w ilu filmach wykorzystywano plenery Radkowa, małego sudeckiego miasta, z którego jest znacznie bliżej do aglomeracji czeskich, niż do polskich. Radków leży nie tyle na pograniczu, ile na samej granicy, a dzięki jej otwarciu (Schengen) rozpoczął się nowy etap dla tutejszej turystyki.

Widzą to obecne władze samorządowe i starają się jak najszerzej otworzyć właśnie na turystykę, której interesom na tej ziemi powinno być podporządkowane właściwie wszystko.

- Centrum Współpracy Transgranicznej jest komórką organizacyjną powołaną przy Urzędzie Miasta Radków – mówi dyrektor tej placówki Marek Niewiadomy.  - Musimy zauważać specyfikę naszego położenia: mamy bliżej do czeskiej Pragi niż nawet do Wrocławia.  Atrakcją tej ziemi są nie tylko zabytki i piękne krajobrazy Gór Stołowych, zalew; szlaki piesze, rowerowe i konne, lecznicze walory klimatyczne, ale także - a może przede wszystkim - to, co intryguje wrażliwych turystów  - czyli wielokulturowość. Czytelne są wpływy kultury czeskiej i niemieckiej.

Centrum współpracuje z podobnymi placówkami w czeskich miastach Broumov i  Police, koordynując przedsięwzięcia i promując się wzajemnie.

Marek Niewiadomy nazywa działający w Radkowie punkt informacji turystycznej „szczątkowym” i uważaże w dobie informacji elektronicznej, rozbudowywanie tej placówki mija się z celem. Dyskutujemy o celowości publikowania folderów promocyjnych. Mój rozmówca też nie jest ich specjalnym entuzjastą, uważając, że stają się one często ofiarą „zbieraczy”. Daje się jednak w pewnym stopniu przekonać. Zgadzamy się, iż potrzebne są nie tylko publikacje profesjonalne, ukierunkowane na konkretne segmenty rynku, ale także (a może nawet przede wszystkim) ich przemyślany kolportaż.

Informacji turystycznej w pasie przygranicznej dobrze też służy, unikalna w skali kraju współpraca sołectw gminy Radków. Każde z 111 sołectw tej gminy ma sprawdzonego partnera - sołectwo po stronie czeskiej. Współpraca polega m.in. na wymianie doświadczeń i informacji.

To nie koniec promocyjno-informacyjnych inicjatyw władz samorządowych małego Radkowa.  - Jesteśmy bodaj jedyną gminą w Polsce, która ma… swoją „ambasadę”. To filia Centrum we Wrocławiu, która dobrze pełni rolę informacyjnego przyczółka  Radkowa – dodaje rozmówca.

Jan Paweł Piotrowski

 

 

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit