W gminie Kuźnia Raciborska

Szlak cysterski tworzy punkty informacji turystycznej

Zuzanna Til, pracująca w punkcie informacji turystycznej, nie narzeka na brak turystów w Rudach/ fot.: E. Tomczyk-Miczka

Bracia Cystersi byli zakonem przedsiębiorców, nic też dziwnego, że średniowieczni władcy zabiegali, by sprowadzić ich na swoje tereny. Zawiązane w celu ochrony ich dziedzictwa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich kontynuuje te tradycje dobrego gospodarza. Dzięki funduszom unijnym w miejscach zabytków pocysterskich powstają nowoczesne parkingi, usługi turystyczne i punkty informacji turystycznej. Jednym z nich jest punkt, który działa przy pocysterskim zespole klasztorno-parkowym w Rudach w gminie Kuźnia Raciborska.

Zuzanna Til, pracująca w punkcie informacji turystycznej, nie narzeka na brak turystów w Rudach. W weekendy najwięcej odwiedzających stanowią goście z najbliższych okolic, a podczas wakacji, w tygodniu, przyjeżdżają głównie rodziny wypoczywające w pobliżu lub będące tu przejazdem. Sezon szkolnych wycieczek trwa przez cały rok.  Zagraniczni turyści, którzy się tu pojawiają, to głównie Czesi i Niemcy, wędrujący tędy z racji bliskości granicy. Oprócz kompleksu w Rudach goście często zainteresowani są Zamkiem Piastowskim w pobliskim Raciborzu, pytają też o rezerwat przyrody Łężczok.

Pocysterski Zespól Klasztorno-Pałacowy podlega obecnie opiece Diecezji Gliwickiej. Cystersów nie ma tu już od wielu lat. Po kasacji zakonu w 1810 roku przejęli go książęta raciborscy. Po II wojnie światowej został zniszczony przez wkraczające oddziały armii radzieckiej. Od 1965 roku kościół jest Bazyliką Mniejszą Diecezji Gliwickiej. Punkt informacji turystycznej, dofinansowany dzięki funduszom europejskim przeznaczonym na Szlak Cysterski, jest pod pieczą Miejskiego Ośrodka Kultury ,Sportu i Rekreacji „Kuźnia Kultury” w Kuźni Raciborskiej, którym kieruje dyrektor Michał Fita. - MOK zapewnia etat dla pracownika. Z projektu „Południowo-Zachodni Szlak Cysterski” powstał również drugi punkt informacji turystycznej, w Kuźni Raciborskiej - informuje dyrektor Michał Fita. - Tu, w Rudach, przy punkcie funkcjonują dwa infokioski, zawierające informacje o lokalnych obiektach i o Szlaku Cysterskim. Turyści mogą skorzystać z nich w czasie, gdy punkt informacji jest zamknięty. Parking jest obszerny i nowocześnie wyposażony. Toalety, prysznic, plac zabaw i mała architektura wspaniale wkomponowały się w otoczenie średniowiecznych murów i wiekowego ogrodu.

Do miejscowości Rudy, w zachodniej części województwa śląskiego, sprowadził Cystersów z Jędrzejowa Władysław III, książę Opolski, który założył tu świątynię otrzymawszy podczas polowania proroczy przekaz. Zakonnicy uprzemysłowili teren, rozpoczęli wydobycie rud srebra,  założyli browar i gospodarstwo. Częścią kompleksu jest Kościół Wniebowzięcia NMP z obrazem Matki Boskiej Rudzkiej. Zespół składa się z trójnawowego kościoła, XIII-wiecznego klasztoru oraz rezydencji pałacowej. W odnowionym pałacu mieści się Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej, a całość otacza malowniczy park ze stawami i rzeką Rudą. W parku trafimy łatwo pod niezwykłe okazy drzew, przy których umieszczono tablice informacyjne. Chlubą parku jest piękny 450-letni dąb o nazwie „Cysters”, o obwodzie 720 cm. Na powierzchni 95 ha w latach 1922-1846 stworzono ogród przypałacowy w stylu angielskim. W dzisiejszych czasach  na terenie 44-hektarowego Parku znalazły się zarówno przypałacowy park leżący bezpośrednio przy kompleksie klasztorno-pałacowym w Rudach, jak i Rezerwat przyrody „Łężczok”. Jest to największy, pod względem powierzchni, park krajobrazowy w Polsce. Ścieżka edukacyjna prowadzi przez „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”, zawierające 20 drzew stanowiących pomniki przyrody, 70 gatunków egzotycznych drzew  i 46 rodzimych drzew i krzewów.

Elżbieta Tomczyk- Miczka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!