Integracja dla turystyki

Szlaki kajakowe Regionu Kozła

Szlaki kajakowe Regionu Kozła

Stowarzyszenie Gmin Regionu Kozła obejmuje obszar, na którym występuje ten tradycyjny instrument muzyczny. Malownicze tereny z czystymi rzekami i jeziorami, rozległymi lasami, aż do drugiej wojny światowej przedzielone były granicą polsko-niemiecką, przy czym po stronie niemieckiej zamieszkiwały bardzo liczne grupy ludności polskiej, pielęgnujące tradycje i folklor. I dziś ta granica w pewnym sensie pozostała, gdyż dzieli ona tereny województw wielkopolskiego i lubuskiego.

Integracja dla turystyki przekracza dziś wszelkie granice. Ma w tym swoje zasługi Stowarzyszenie Gmin Krainy Kozła, skupiające  miasta i gminy z obu wymienionych województw. To miasta Trzciel, Zbąszynek, Babimost, Zbąszyń, Kargowa oraz gmina Siedlec.

Każda z tych jednostek administracyjnych ma swoją specyfikę. Zbąszynek jest bardzo młody (dawniej był zwany miastem kolejarzy) w odróżnieniu od wiekowego Zbąszynia z cennymi zabytkami i muzeum. Ale, w pobliżu Zbąszynka na uwagę zasługuje jeden z najstarszych w zachodniej Polsce drewnianych kościołów.  Miasto i gmina Trzciel to przede wszystkim jeziora. Nie inaczej jest w Babimoście kojarzonym także z zielonogórskim lotniskiem.  We wsi Lipa jest natomiast izba pamięci pisarza Eugeniusza Paukszty w tamtejszej leśniczówce. Natomiast wieś gminna Siedlec słynie od stuleci  z hodowli trzody i ma z związku z tym… pomnik świni. Corocznie organizuje też  Święto Świni – imprezę o charakterze gospodarczym, folklorystycznym, a także turystycznym.  Na całym terenie rozwija się agroturystyka, turystyka piesza, rowerowa, a także wodna.

Staraniem Stowarzyszenia Gmin Regionu Kozła ukazał się niedawno ilustrowany i wzbogacony mapami, przewodnik „Szlaki kajakowe Regionu Kozła”. Proponowane trasy to: Kręcko - Jezioro Wojnowskie; Szlak Obrzycy; Kanał Dźwiński; jezioro Błędowo - jezioro Rybojadło. Jak z dumą potwierdzają gospodarze tych ziem, po Kanale Dźwińskim pływał jeszcze jako ksiądz i biskup, późniejszy błogosławiony Jan Paweł II.

Odwiedziny w punkcie „it” w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku to prawdziwa przyjemność. Punkt zlokalizowany na parterze Urzędu Miasta i Gminy przy Rynku, opodal dworca kolejowego, dysponuje nie tylko folderami i informatorami o mieście, ale także publikacjami o atrakcyjności całej Krainy Kozła. Miła obsługa odpowiada na każde pytanie. Punkty „it” zostały usytuowane we wszystkich siedzibach gmin Kariny Kozła.

Szkoda tylko, że w całym mieście brakuje restauracji czy choćby baru, bufetu (jest tylko pizzeria), a nawet kiosku z gazetami przy dworcu. Może to dlatego, że przez pewien okres Zbąszynek – dawniej miasto węzłowe - był stacją przesiadkową. Wraz z przywróceniem przez Przewozy Regionalne oczekiwanego połączenia przesiadkowego do Gorzowa Wielkopolskiego wzrasta liczba zainteresowanych tego rodzaju usługami, a jedyna - nawet niezła pizzeria – to nie zawsze jest to, czego oczekuje podróżny.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!