Tajemniczy Klienci na nieustającym tropie

Udany eksperyment Gdańskiego CIT

Wejście do Gdańskiego Centrum Informacji Turystycznej / fot.: Kazimierz Netka

Niedawno pisaliśmy o wynikach oceny funkcjonowania informacji turystycznych. Tajemniczy Klienci sprawdzali działalność takich punktów w miastach, w których odbywały się mecze EURO’2012. Kontrolerzy nie zakończyli swej działalności. Ciekawe też czy wszystkie zastosowane nowości techniczne dostrzegą i docenią.

Katarzyna Mazanowicz, szefowa najwyżej w Polsce ocenionego punktu informacji turystycznej przy Długim Targu w Gdańsku, prowadzonego przez Gdańską Organizację Turystyczną, jest przekonana, że kolejne sprawdzenia już są dokonywane. Testowaniem sprawności, jakości informowania turystów, zajmują się Tajemniczy Klienci wysłani nie tylko przez firmę International Service Check (ISC). W Gdańsku liczą się z tym, że sprawdzeń zechcą dokonywać również inni, także macierzyste jednostki punktów informacyjnych.

Najlepsze w polskich miastach gospodarzach turnieju EURO’2012 Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej, ulokowane jest nieco na uboczu pobytu kibiców, ale za to przy głównym szlaku przemarszu turystów na historycznej Drodze Królewskiej w Śródmieściu. W pobliżu znajduje się Zielona Brama - miejsce wystaw dzieł artystycznych i Biura byłego prezydenta RP, Lecha Wałęsy. Jak wygląda GCIT z zewnątrz, w godzinach południowych w niedzielę - przedstawiamy na fotografii.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak aktualne są dane posiadane przez punkty informacji turystycznych. Zapytaliśmy o ulicę Norwida w Gdańsku. Niestety, okazało się, że nie ma jej na mapach. A to bardzo ważne miejsce, bo ulica Norwida znajduje się na terenie po byłych koszarach w Gdańsku Wrzeszczu, obecnie rewitalizowanych.

System kodów QR

Warto wiedzieć, że Gdańska Organizacja Turystyczna wprowadziła znaczne ułatwienie dla eurokibiców mających mało czasu na zwiedzanie miasta - czyli dla osób bardzo zajętych głównie obserwowaniem tego, co się dzieje w na stadionach. Otóż, kibic nie musiał nawet otwierać przewodnika turystycznego, by poznać najbardziej interesujące w Gdańsku zabytki. Nie musiał szukać okularów, czy dobrego światła, by cokolwiek przeczytać. Wszystko mówił mu narrator, w kilku językach. Takie ułatwienia stwarza, wynaleziony przez Japończyków, a zastosowany m.in. w Gdańsku, system kodów QR. Tego nie spodziewał się chyba żaden klient, dokonujący sprawdzeń metodą mystery shopping.

Gdańska Organizacja Turystyczna umieściła 50 tabliczek z kodami QR (skrót z  języka angielskiego, wyrazów: quick response - szybko rozpoznaj) na zabytkach. Kibic, chcąc dowiedzieć się więcej o zabytku, wystarczyło, że zeskanował kod (sfotografował) telefonem komórkowym wyposażonym w odpowiedni program.

Kody QR mają kolor czerwony. Znajdują się w atrakcyjnych turystycznie miejscach na terenie Gdańska, między innymi na muzeach, zabytkach itp. Po zeskanowaniu QR, użytkownik smartfona zostaje skierowany wirtualnie do audycji dźwiękowych, w których aktorzy opowiadają historie danych miejsc. - Nie są to standardowe, książkowe opowiadania, a lekkie i przyjemne opowieści, dostępne w trzech wersjach językowych (polskim, angielskim, niemieckim) - informuje Izabela Koch z Gdańskiej Organizacji Turystycznej - Gdansk Convention Bureau.

Tabliczki z kodami QR są częścią projektu gdansk4u MOBILE – bezpłatnej aplikacji do wykorzystania przy pomocy urządzeń mobilnych (np. smartfonów, telefonów), dostępnej na systemach operacyjnych IOS, Android oraz Windows Phone. Kalendarz wydarzeń, pomysły na weekend i na dziś, opisy atrakcji, zabytków, baza miejsc noclegowych, mapa wyznaczająca trasę do konkretnego miejsca, zdjęcia, praktyczne informacje dla turystów - to tylko część informacji, które mogą uzyskać użytkownicy smartfonów po pobraniu aplikacji.

W drugim etapie realizacji projektu (koniec czerwca 2012) w Gdańsku pojawiło się 100 tabliczek z kodami QR, co jeszcze bardziej zwiększa możliwości poznania historii gdańskich zabytków.

Pobierz aplikację gdansk4u MOBILE i dowiedź się, co jest grane w Gdańsku! - zachęca GOT - GCB. Czy takie udogodnienia też zostaną zanotowanie przez Tajemniczych Klientów?

Kazimierz Netka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit