Katalog turystyki wiejskiej

W kaszubskich i w kociewskich progach

Ogromną siłą turystyki jest integracja. Toteż powoływanie organizacji pozarządowych służących kreowaniu i promowaniu innowacyjnych produktów turystycznych każdorazowo napawa optymizmem. Cieszą też  przypadki, gdy organizacje pozarządowe, zachowując swoją tożsamość łączą wysiłki celem realizacji konkretnych zadań.

Takim przykładem jest niedawno wydana publikacja „W Kaszubach i w kociewskich progach - katalog turystyki wiejskiej”. To efekt współdziałaniu kilku organizacji, których wysiłki wsparły środki Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tymi organizacjami były Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby z Kartuz, któremu od lat szefuje Wojciech Okrój, nadto młodsze organizacje o niemałym już dorobku: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Stolem” z Lipusza, Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” z Nowej Wsi Rzecznej koło Starogardu Gdańskiego i Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia” z siedzibą w Tczewie.

Otrzymaliśmy katalog bardzo nowatorski. Obok bogactwa informacji o infrastrukturze kwater wiejskich, ich lokalizacji, dostosowaniu do potrzeb różnych grup odwiedzających, przekazano bogatą porcję argumentów skutecznie przemawiających za wyborem tych okolic jako miejsca wypoczynku i to nie tylko w najcieplejszych porach roku. Wydawcy zachęcają do aktywności: wędrówek pieszych, rowerowych, konnych, spływów kajakowych    wskazując na dobrodziejstwo czynnego trybu wypełniania wolnego czasu. Niemało też wiadomości o atrakcjach, które z pewnością zadowolą nawet największych malkontentów. Warto wspomnieć, że do tych hitów należą m.in.: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, najstarszy polski park etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, ogród botaniczny w Golubiu, kolekcje haftów w klasztorze w Żukowi, sanktuarium w Sianowie, nadto wspaniale szlaki turystyczne przebiegające przez lasy, wzgórza morenowe, docierające do najpiękniejszych okolic, pełnych jezior i czystych rzek. Zimą w wielu miejscach  pojawiają się tutaj narciarze.

Regiony o dużej tradycji gościnności zyskały bardzo ciekawą publikację, która niewątpliwie przysporzy im kolejnych gości.

Jan Paweł Piotrowski

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit