Z wizytą w Biurze „it”

W Węgorzewie jest zawsze dobra pogoda dla turystyki

Biuro „it” usytuowane jest w centrum miasta, przy głównym ciągu komunikacyjnym i turystycznym/ fot.: Archiwum BIT

- Biuro Informacji Turystycznej w Węgorzewie podlega pod Biuro Promocji Urzędu Miasta - mówi Anetta Butrym, która - wraz ze stażystami - okazuje się przebogatym źródłem informacji o turystyce w tym pięknym mazurskim mieście i jego okolicy. O tę placówkę troszczy się na co dzień zastępca burmistrza Andrzej Lachowicz.

Wiadomym jest wszem i wobec, że Węgorzewo skupia przede wszystkim amatorów turystyki wodnej i wypoczynku nad wodą. Wiadomo, Wielkie Jeziora Mazurskie. Jest jednak także sporo propozycji dla amatorów bardziej lądowych form wypełniania wolnego czasu. Czekają grzyby, piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Są wypożyczalnie rowerów.

Kaprysy pogody nie są tutaj straszne. Miasto ma dwa ciekawe muzea: Muzeum Kultury Ludowej oraz Mazurskie Muzeum Kolejnictwa. Trwają rozmowy władz miasta, powiatu i prywatnego inwestora i wszystko skazuje na to, że kolejnego lata pojawią się tutaj pociągi turystyczne, a trasa wśród jezior jest tym bardziej atrakcyjna, że przystankiem na niej może być Gierłoż - była kwatera wojenne Hitlera.

W centrum „it” pojawiają się turyści polscy, ale także rosyjscy i angielscy. Pytania zależą często od pogody. Pytają o obiekty militarne w Pozezdrzu, Mamerkach, Gierłoży, o Świętą Lipkę, a także o możliwości uprawiania sportów ekstremalnych. Gospodarze kwater nie skarżą się na „pustostany”, nauczyli się komunikować z biurem „it” nie tylko wtedy, gdy mają wolne miejsca, ale również wówczas, gdy zostały one wynajęte (co nie jest w tym drugim przypadku powszechną praktyką).

Placówka usytuowana w ramach Urzędu Miasta kolportuje bezpłatne materiały promocyjne, nie może jednak prowadzić sprzedaży. Za to sąsiadująca z nią księgarnia ma w swej ofercie bogaty asortyment przewodników i map.

Węgorzewo nie promuje się samodzielnie na targach. Jednak dzięki współpracy z Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną materiały turystyczne miasta pojawiają się bardzo często w „targowym” obiegu.

(jpp)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit