Diecezjalne CIT w Pelplinie

Wciąż odkrywane są nowe tajemnice Pelplina

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie należy do nielicznych jeszcze placówek „it” utworzonych przez instytucje kościelne (obok istniejących m.in. w Częstochowie na Jasnej Górze i w Warszawie przy ulicy Miodowej).

Jak informuje Alicja Słyszewska, dyrektor tej jednostki, Centrum zostało powołane w 2006 r. przez nieodżałowanego księdza biskupa Jana Bernarda Szlagę (zmarłego w 2012 r.), a obecnie opiekę nad ta placówką sprawuje z dużym zaangażowaniem ks. biskup Ryszard Kasyna. W mieście jest to jedyna placówka „it”. Rozmówczyni podkreśla dobra współpracę z samorządem miejskim a także z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną, której członkiem jest Diecezja Pelplińska.

Centrum, mające siedzibę w budynku bramnym dawnego opactwa cysterskiego to jedna z nielicznych placówek „it”, która pracuje całą dobę. Decyduje o tym lokalizacja w recepcji hotelu turystycznego, zarządzanego przez Diecezję. Turyści pytają nie tylko o katedrę, Muzeum Diecezjalne (z cennym okazem Biblii Gutenberga!), ale także o zakwaterowanie i inne atrakcje w pobliżu.

- Wspomagamy się z Urzędem Miasta wzajemnie, mówi A. Słyszewska. – Wymieniamy materiały promocyjne, a często je współfinansujemy.
Centrum zapewnia kompleksową obsługę turystyczną, sprzedając publikacje i kolportując nieodpłatne materiały promocyjne o mieście i powiecie tczewskim. Informuje tez o Szlaku Cysterskim, a zwłaszcza o jego pomorskim odcinku. Przy Centrum działa bowiem biuro Pomorskiej Pętli Szlaku Cysterskiego.

Centrum „it” wraz z władzami miasta i Seminarium Duchownym organizuje doroczny Jarmark Cysterski (w tym roku 14-15 września), a także konferencję naukową na temat zarządzania Drogą Świętego Jakuba. W obiektach klasztornych obywają się wydarzenia kulturalne i konferencje, m.in. spotkania społeczności regionu Kociewia.

Na miejscu można kupić bilety do katedry, Muzeum oraz zamówić przewodnika, również w językach obcych. Turyści przybywają tu bowiem również z odległych krajów, np. z Chin, Japonii czy Indii. Na zlecenie przygotowywane są specjalne programy, np. nocne zwiedzanie katedry, posiłki w zabytkowym klasztornym refektarzu. W katedrze organizowane są koncerty organowe.

Intencją Centrum „it” jest zatrzymanie turysty na dłużej. Stąd też promocja szlaków turystycznych i własna, niedawno uruchomiona wypożyczalnia rowerów, a także organizacja spływów kajakowych. Rozmówczyni zachęca do zwiedzenia Pelplina także tych, którzy już tu byli. W wyniku prac archeologicznych i konserwatorskich stale odkrywane są nowe tajemnice, które warto poznać.

Jan Paweł PiotrowskiDodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!