Radomskie CIT

Wieści z miasta Jacka Malczewskiego

Dom Esterki (z lewej) wziął swoją nazwę od imienia domniemanej faworyty króla Kazimierza Wielkiego, która, według nie sprawdzonych do końca przekazów, miała tu zamieszkiwać. Dom Gąski został wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku przez sławnego radomskiego mieszczanina i radcę miejskiego Adama (lub Stanisława) Gąskę. W lipcu 1656r. mieszkał tu król szwedzki Karol Gustaw. Obecnie obydwa budynki są siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej.

Na wprost głównego dworca kolejowego w Radomiu, w niewielkim pawilonie znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, którym kieruje Krzysztof Ninard. Placówka, dzięki zrozumieniu władz samorządowych, powstała w 2009 roku i otrzymała od razu pomieszczenie w bardzo dogodnym miejscu.

Trzeba przypomnieć, że radomska informacja turystyczna nie miała szczęścia. Przechodziła liczne reorganizacje, placówki okresowo otwierano i likwidowano, a działały kiedyś m.in. przy Pl. Konstytucji 3 Maja (wtedy podlegała b. Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu Turystycznemu „Radom-Tourist”), przy ulicy Traugutta (w mamach Radomskiej Izby Turystyki), a nawet na piętrze, przy bocznej ulicy Miłej (jako ekspozytura Centralnego Ośrodka Informacji Turystycznej).  Lepszego lokalu wówczas władze nie potrafiły zaoferować.

Dogodne położenie obecnego Centrum Informacji Turystycznej - obok dworców PKP i PKS - z pewnością wpływa na frekwencję. Ale nie decyduje o tym tylko położenie. Z opinii wielu osób, które odwiedziły Radom wynika, że spotkały się one tutaj z wyjątkowo serdecznym przyjęciem i profesjonalizmem usług w zakresie informacji i poradnictwa turystycznego. To ważne, wszak turystyka jest spora szansą dla ciągle jeszcze nie do końca okrytych Radomia i Ziemi

Radomskiej.
Jak informuje na bardzo ciekawej stronie internetowej załoga Centrum „it” – do jego zdań należy zarówno obsługa mieszkańców, jak też gości miasta. Ważne jest, że dość precyzyjnie określono zakres terytorialny działalności Centrum. Obejmuje on - obok Radomia, południową część województwa  mazowieckiego, powiaty: radomski, kozienicki, zwoleński, lipski, szydłowiecki, przysuski, białobrzeski i grójecki. Na miejscu prowadzony jest bezpłatny kolportaż        materiałów informacyjnych (szczególnie licznych dotyczących Radomia), prowadzona jest sprzedaż pamiątek, map i planów, przewodników itd.

Atuty tej okolicy są znaczne. W Radomiu, to choćby Starówka, kościoły, Muzeum im. Jacka Malczewskiego (wspaniałe zbiory), Muzeum w Starej Elektrowni, skansenowskie Muzeum Wsi Radomskiej, cenne imprezy (m.in. lotnicze „Air Show”). W okolicy czekają: Przedgórze Iłżeckie (z zamkiem i muzeum w Iłży), Puszcza Kozienicka, spływy kajakowe Pilicą, Muzeum Kolberga w Przysusze, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, szlaki piesze, rowerowe i konne i to nie wszystko – zapraszają pracownicy radomskiego CIT.

Jan Paweł Piotrowski

Centrum Informacji Turystycznej
ul.
Traugutta 3, 26-600 Radom
tel.: 48/ 360-06-10
info@cit.radom.pl
www.informacjaturystyczna.radom.pl

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit