Dzięki unijnym funduszom w Pomorskiem powstaje największy w kraju zintegrowany system informacji turystycznej

Wiedza o atrakcjach powszechnie dostępna

Rewitalizowana Brama Wyżynna w Gdańsku. Tu będzie funkcjonowało Regionalne Centrum Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej Województwa Pomorskiego. Za Bramą znajduje się Muzeum Bursztynu, mieszczące się w katowni. Szyi oraz Wieży Więziennej. Za Wieżą widać Bramę Złotą, przez którą wchodzi się na ul. Długą / fot.: Kazimierz Netka

W województwie pomorskim tworzony jest największy w Polsce zintegrowany system informacji turystycznej (ZSIT). Składać się będzie z niemal ćwierci tysiąca internetowych urządzeń: infokiosków, infomatów. Niektóre z nich zostaną wyposażone w kamery. Centrum tego układu znajdzie się w unikatowym zabytku - w gdańskiej Bramie Wyżynnej.

Pomorski ZSIT ma być gotowy do użytku już w przyszłym roku. W tworzenie tej sieci przekazywania wiadomości włączyło się wiele instytucji, np. regionalna i lokalne organizacje turystyczne, muzea, samorządy, lokalne grupy działania.

- W budowę zintegrowanego systemu informacji turystycznej zaangażowanych jest 108 partnerów - mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, prezes Zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT). - Na terenie całego Pomorskiego powstanie 245  infomatów, w których turysta znajdzie wieści o wydarzeniach, odbywających się nawet na przeciwległym krańcu województwa.

Lokalizacja regionalnego ośrodka ZSIT w centralnym punkcie miasta Gdańska – w Bramie Wyżynnej, obiekcie historycznym - gwarantuje łatwy dostęp turystów do informacji, w prestiżowym i reprezentatywnym dla województwa pomorskiego miejscu. Brama, jako „wejście” do Głównego Miasta Gdańska oraz jako symboliczny wjazd do Pomorskiego, ma duże znaczenie, bo zaprasza do Gdańska i całego regionu.

W bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Wyżynnej ma siedzibę Muzeum Bursztynu - w Katowni i Wieży Więziennej, wchodzących w skład zabytkowego Zespołu Przedbramia Ulicy Długiej. Centrum pomorskiego Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej będzie więc funkcjonowało na początku Drogi Królewskiej w Gdańsku.

Innowacyjność projektu polega m.in. na tym, że oferta turystyczna regionu będzie udostępniana przez całą dobę - za pośrednictwem nowoczesnych infomatów, zainstalowanych np. w ośrodkach działalności lokalnych organizacji turystycznych (LOT) i gmin. Aktualna informacja będzie dostępna w pełnej wersji w dwóch językach – polskim i angielskim, natomiast część podstawowa zostanie przetłumaczona na cztery dodatkowe języki obce: niemiecki, rosyjski, francuski i hiszpański. Portal ma zawierać kompozycję informacji, także w formie map (ważna część Interaktywnego Systemu Informacji Turystycznej - ISIT).

Infomaty, które będą zlokalizowane w prawie wszystkich gminach województwa pomorskiego, to konstrukcje nowoczesne, wielkoekranowe (o przekątnej około 40 cali), dostosowane do technologii dotykowej, z dostępem dla niepełnosprawnych.

Partnerzy projektu

Głównymi partnerami projektu są samorząd województwa pomorskiego i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Ponadto uczestniczy w nim ponad 20 lokalnych organizacji turystycznych (partnerzy ci mają zapewnić trwałość projektu, w szczególności w zakresie funkcjonowania ISIT), ponad setka samorządów lokalnych oraz Muzeum Zamkowe w Malborku. U tych partnerów projektu zostaną zamontowane infomaty. Tylko współpraca samorządów i lokalnych organizacji turystycznych umożliwi rozwój i działanie tak wielkiego systemu informacji turystycznej, opartego na 6-języcznym portalu, eksponowanego również w 245 infomatach. Inauguracja ZSIT - jeszcze przed EURO’2012.

Brama Wyżynna jest teraz rewitalizowana. Finał ożywiania tego obiektu ma nastąpić w grudniu 2011 roku. Projekt modernizacji został sfinansowany ze środków programu Interreg - CROSSBALT, którego uczestnikami są m.in. samorząd województwa pomorskiego, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (PROT) oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG). Adaptacja pomieszczeń Bramy Wyżynnej na Regionalne Centrum Zintegrowanego Systemu Informacji Turystycznej Województwa Pomorskiego odbywa się ze środków UE i MHMG. Centrum to będzie funkcjonowało pod opieką PROT oraz GOT - Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Wsparcia finansowego na stworzenie pomorskiego ZSIT - sposobu przekazywania wiadomości wycieczkowiczom i urlopowiczom udziela Unia Europejska.

Dotacja na stworzenie w Pomorskiem zintegrowanego systemu informacji turystycznej pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Przyznana została z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, Oś priorytetowa 6 - Turystyka i Dziedzictwo Kulturowe. Koszt realizacji: około 14 mln złotych.

Kazimierz Netka

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!