Sanktuarium Maryjne w Starym Licheniu

Wzorowa informacja, nie tylko wizualna

Bazylika Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski

Tutaj nie można się zgubić. Tablice informacyjne umieszczone dyskretnie (ale widocznie) na każdym kroku kierują do wszystkich ważnych punktów ogromnego terenu, jakim jest Sanktuarium Maryjne w Starym Licheniu koło Konina, malowniczo położone pośród jezior.

W licznych punktach sprzedaży pamiątek i dewocjonaliów nie brak także profesjonalnej mapy – informatora, przedstawiającej teren sanktuarium w ujęciu graficznym. To dobra pomoc dla pielgrzymów i turystów.

Obok potężnej bazyliki (największe w Polsce) z punktem widokowym, góry Golgoty, starego kościoła, licznych kaplic, na odwiedzających od niedawna oczekuje Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego. Jest ono kontynuacją utworzonego w 1925 r. Muzeum przy Zgromadzeniu Księży Marianów na Bielanach w Warszawie, przeniesionego po II wojnie światowej do Fawley Court w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadziło działalność od 1953 r. do 2006 r.

Muzeum otwarte w lipcu 2010 r. mieści się na dwóch piętrach w północnej części bazyliki. Jedno piętro zajmują eksponaty poświęcone historii Polski, a drugie skarbczyk starej książki, sala sztuki sakralnej, a także galeria grafiki i rysunku. Znaczna część ekspozycji ma nowoczesny, multimedialny charakter.

Teren Sanktuarium został pokryty gęstą siecią drogowskazów starannie dobranych kolorystycznie i tablic informacyjnych. Rolę centralnego punktu informacyjnego pełni profesjonalne Biuro Obsługi Pielgrzymów.

Baza noclegowa liczy blisko 1,5 tys. miejsc, a baza gastronomiczna charakteryzuje się duża przepustowością i różnorodnością.

Starannie utrzymywane są funkcjonalne parkingi, nie trzeba szukać dość często spotykanych nowoczesnych toalet.

Turyści i pielgrzymi, także licznie przybywający z zagranicy, podkreślają wysoki poziom informacji i obsługi oraz sprawną organizację.

(jpp)

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit