Oryginalny punkt IT

Zabytkowy tramwaj poczeka do przyszłego sezonu

1. Zabytkowy tramwaj

Nadszedł koniec sezonu letniego, który był bardzo pomyślny dla polskich kurortów nadmorskich. Media podają, że Bałtyk był najczęściej wybieraną destynacją turystyczną wśród rodaków. Leniwe plażowanie zazwyczaj przeplatane jest zwiedzaniem okolicy i wycieczkami do pobliskich miejscowości. Wielu turystów z Pomorza Środkowego, wypoczywających w Ustce, Rowach czy Smołdzinie trafiło z pewnością do Słupska.

Tu, w sezonie letnim specjalnie dla nich, oprócz stałego punktu informacji turystycznej, uruchomiono na sezon letni dodatkową informację turystyczną, a był nią zabytkowy tramwaj. Tę bardzo nietypową, sezonową obsługę turystów można było znaleźć w Słupsku przy ul. Nowobramskiej – sympatycznym deptaku w sercu miasta. Dlaczego właśnie tramwaj ? Historia tego pasażerskiego pojazdu drogowego wpisana jest historię miasta. Komunikacja tramwajowa funkcjonowała w Słupsku w latach1910-1959 i w tym czasie przewiozła w sumie około 20 milionów pasażerów. Obsługiwały ich aż trzy linie tramwajowe: czerwona (Dworzec - Koszary), zielona (Dworzec - Lasek Północny) oraz dobudowana przy okazji rozbudowy sieci w 1913 r. linia niebieska (Dworzec - Poznańska). Tramwaje przeciskały się w wąskich uliczkach pomiędzy bliskimi budynkami - najmniejszy promień skrętu wynosił 14 metrów, a rozstaw torów wynosił dokładnie 1 metr.

Historyczny tramwaj stoi przy ulicy Nowobramskiej od 30 kwietnia 2004 r., choć jego funkcje zmieniały się, tak jak i jego właściciele. Najpierw był tutaj punkt z kebabami, później kwiaciarnia, a następnie kawiarnio-ciastkarnia „U Jadzi". W 2008 r. tramwaj odkupiło miasto Słupsk. Od tego czasu funkcjonuje w nim sezonowy punkt informacji turystycznej. Tramwaj stoi na fragmencie dwudziestu metrów toru odtworzonego w 2003 roku przez Stowarzyszenie Aktywne Pomorze, a nad nim umiejscowione są również odtworzone elementy trakcji. Latem sprawdził się doskonale w służbie informacji turystycznej, teraz udał się na zasłużony zimowy odpoczynek.

Po zamknięciu sezonu, a wraz z nim informacji w tramwaju, turyści zdają się na całoroczne Centrum Informacji Turystycznej znajdujące się na rogu ulic

Tuwima i Starzyńskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie jednej z najbardziej okazałych budowli na Pomorzu – Ratusza. Centrum zarządzane jest przez Agencję Promocji Regionalnej „Ziemia Słupska" Sp. z o.o.

„Słupsk – więcej niż myślisz"

2. Zabytkowy tramwaj 1Słupsk to ważne centrum gospodarcze, kulturalne i naukowe, a także turystyczne. Leży w regionie Pomorza Środkowego. Miasto liczy około 98 tysięcy mieszkańców i zajmuje powierzchnię 43 km kw. Nazwa miasta pochodzi od nazwy rzeki. Etymologicznie wiąże się ze słowem „słup", które wskazuje powiązanie z wieżą lub elementem budynku obronnego wybudowanego na brzegu rzeki. Inna teoria głosi, że domostwa, ze względu na podmokły teren, wznoszono na słupach. W języku kaszubskim miasto nosiło nazwę Stolpsk, które zostało przyjęte przez Niemców i przetransformowane na Stolp.

Słupsk to miejsce wielu ciekawych imprez o randze krajowej i międzynarodowej, takich jak Festiwal Pianistyki Polskiej, Komeda Jazz Festival, Konfrontacje Sztuki Kobiecej, Festiwal Kultury Wschodu „Mundus Orientalis", Schaefferiada, Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop", „Międzynarodowy Festiwal Brydża Sportowego - Solidarność". Słupsk dla niektórych jest tylko przystankiem w podróży. Warto jednak zatrzymać się tu na dłużej. Pospacerować wzdłuż średniowiecznych murów miejskich, zobaczyć słupski ratusz, krzywą wieżę kościoła i największą na świecie kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zaś w powiecie najcenniejszą atrakcją przyrodniczą jest Słowiński Park Narodowy – Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO, na terenie którego znajdują się ruchome wydmy – jedne z nielicznych w Europie. Do uprawiania turystyki wybrano reprezentatywne, wybrane obszary, wyznaczając wiele szlaków turystycznych. Uroki nadmorskiego krajobrazu można podziwiać także z wieży widokowej znajdującej się na najwyższym wzniesieniu - górze Rowokół - lub z latarni morskiej w Czołpinie.

Elżbieta Tomczyk-Miczka

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit