Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej

Zaproszenie do miasta otwartego na turystów

Kiedy rozmawiałem z Małgorzatą Rafał, kierownikiem Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej, to historyczne miasto zwane kiedyś Białą Radziwiłłowską, przeżywało istny nalot turystów udających się na aukcję koni w pobliskim Janowie Podlaskim.

Biała, dysponująca dziś bogatą bazą noclegową o zróżnicowanym standardzie, jest coraz częściej obierana także jako baza wypadowa w najbliższe okolice, bogate w zabytki o zróżnicowanej proweniencji kulturowej i wyznaniowej. Są tu cenne świątynie katolickie (Leśna Podlaska, Kodeń), unickie (np. Kostomłoty) i prawosławne (Jabłeczna).

- Aczkolwiek Centrum Informacji Turystycznej w Białej Podlaskiej podlega Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, to jednak zakres udzielanych informacji wykracza poza granice miasta. Sprawy turystyki - co podkreśla M. Rafał -  znajdują się w centrum uwagi władz samorządowych i zawsze można liczyć na zrozumienie ze strony prezydenta miasta Andrzeja Czapskiego i Waldemara Godlewskiego, wiceprezydenta odpowiedzialnego między innymi za sprawy turystyki.

Relacje z partnerami zewnętrznymi układają się bardzo dobrze. Małgorzat Rafał jest członkiem zarządu Forum Informacji Turystycznej POT, a ostatnio została również wybrana do zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Silną więź utrzymują ze sobą wiodące centra informacji turystycznej województwa lubelskiego w: Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie i Zamościu.

Centrum „it” uczestniczy w realizacji ogólnopolskiego systemu informacji turystycznej.

Coraz większym zainteresowaniem turystów cieszy się sama Biała Podlaska. Miasto, co podkreślają wszyscy, bardzo wypiękniało. Rozpoczął się proces rewitalizacji pałacu i parku Radziwiłłów, co z pewnością w efekcie uatrakcyjni ten obiekt. Jak zapewnia M. Rafał w Białej Podlaskiej i okolicach sezon trwa cały rok. Goście podkreślają wysoki poziom usług informacji turystycznej, a także serdeczność i gościnność mieszkańców, nie mówiąc już o profesjonalizmie obsługi ruchu turystycznego.

Rozmówczyni zaprasza do Białej szczególnie w każdy letni czwartek, gdy na Rynku odbywają się jarmarki sztuki ludowej i produktów lokalnych, nawiązujące do czwartkowych tradycji miasta. W jarmarkach mogą uczestniczyć bez odpłatności wszyscy, którzy spełniają powyższe kryteria, po zakwalifikowaniu  przez Centrum „it”, które także w tych dniach wystawia w Rynku sezonowy punkt „it”. Wskazuje to na zrozumienie władz samorządowych dla spraw promocji turystyki i kultury. - Warto też przybyć do nas na św. Michała (dzień patrona miasta, 29 września), na tradycyjny Jarmark Św. Michała – zaprasza Małgorzata Rafał.

Jan Paweł Piotrowski

Centrum Informacji Turystycznej

21-500 Biała Podlaska, ul. Warszawska 11

tel.: 83/ 341-67-30, tel./fax: 83/ 342-62-89

www.bialapodlaska.pl   citbialapodlaska@o2.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit