Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej

Zasłużone cztery gwiazdki po raz drugi

Przedstawicielki Dream Teamu Gdańskiego CIT. Od prawej Anna Schroeder i Małgorzata Kopij

Do tego elitarnego grona należą najlepsi. Centra „it” szczycące się czterema gwiazdkami. Trudno je zdobyć, niezwykle łatwo stracić. Po raz drugi krajowa komisja certyfikacyjna Polskiej Organizacji Turystycznej przyznała cztery gwiazdki Gdańskiemu Centrum Informacji Turystycznej.

Mimo „młodego wieku” to placówka wielce utytułowana. Zdobyła już pierwsze miejsce w Konkursie Gdańskich Targów Turystycznych – „Najlepsza Promocja Turystyki Województwa Pomorskiego w 2009 r.” w kategorii „Inwestycja Turystyczna”. Według danych Eurotestu zawartych w „Badaniu opinii odwiedzających Gdańsk w sezonie letnim 2010” osiągnęło też – w ciągu jednego roku swojej działalności - status najpopularniejszego punktu „it” w Gdańsku.

- W 2010 roku zajęło II miejsce w kategorii czterech gwiazdek w konkursie POT na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej. Uznane zostało także przez firmę International Service Check (ISC) prowadzącą badania jakości obsługi klientów za najlepszy w Polsce punkt informacji turystycznej w miastach-gospodarzach turnieju UEFA EURO 2012 - mówi Katarzyna Mazanowicz-Heinze, kierownik informacji turystycznej. W tym roku zdobyło największą liczbę gwiazdek po raz drugi.

Pod szczęśliwą gwiazdą

Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej stworzyła w sierpniu 2009 roku Gdańska Organizacja Turystyczna. Jego siedziba znajduje się w najbardziej prestiżowej części miasta - przy Długim Targu 28/29. Unikatem w skali kraju jest zabytkowy wystrój pomieszczenia placówki. Została ona urządzona w stylu neorokoko, meble i sztukateria powstały w latach 60-tych XX wieku.

Położenie placówki jest znakomite - znajduje się ona przy głównym ciągu turystycznym, w pobliżu muzeów (Historyczne Miasta Gdańska, Narodowe, Morskie i Archeologiczne), Fontanny Neptuna, Motławy, Żurawia, Sołdka i innych sztandarowych atrakcji Gdańska.  Kilkanaście metrów od punktu odpływają statki Żeglugi Gdańskiej, m.in. w kierunku Westerplatte, Helu, Sopotu i Gdyni. Nieopodal znajduje się marina żeglarska oraz kluby kajakowe.

Z zewnątrz punkt oznakowany jest dużym znakiem „i” w kutej ramie. Zewnętrzne i wewnętrzne oznakowanie wynika z możliwości, jakie daje zakres zgody konserwatora zabytków. Nie ma zgody na: podświetlany kaseton, monitor informacyjny na zewnątrz lub w witrynie okiennej, kiosk elektroniczny na zewnątrz, wieszanie w witrynie okiennej wielu materiałów / plakatów. Nie ma też, niestety, zgody na wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, ale tę niedogodność udało się zlikwidować przy pomocy specjalnie skonstruowanego, przenośnego, drewnianego podjazdu.

Przy placówce, w okresie letnim jest prowadzona sprzedaż pamiątek.

W GCIT zatrudnieni są doświadczeni i fachowo przeszkoleni informatorzy. Na stałe pracują w punkcie: Anna Schroeder, Małgorzata Kopij, Dominika Dudkowska oraz rotacyjnie, obsługując inne punkty informacji turystycznej GOT: Szymon Schroeder, Paula Mazanowicz, Bartłomiej Barski. W okresie letnim pracę informatorów wspomagają stażyści i praktykanci uczący się w szkołach technicznych i wyższych na kierunkach turystycznych. Większość informatorów ma studia wyższe, a pozostali są w ich trakcie. Wszyscy mają kilkuletnie doświadczenie na stanowisku informatora turystycznego i ukończone różne kursy branżowe. Dysponują znajomością języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego.

Każdy z turystów, który odwiedza GCIT, uzyska tam wszelkie informacje dotyczące miasta oraz okolic, zabytków i noclegu, a także Karty Turysty i audioguide’ów, czyli elektronicznych przewodników. Placówka posiada 30 takich urządzeń. Tak bogatym wyposażeniem nie dysponuje żaden punkt informacji w kraju. Urządzenia umożliwiają poznawanie miasta bez konieczności angażowania przewodnika. Audioprzewodnik zaczyna odtwarzać nagranie automatycznie, czyli włącza się sam - w kilkunastu miejscach w Gdańsku. Posiadacz może go też sam uruchomić. Nagrania obejmują czas około półtorej godziny i zawierają 24 audycje. Długość audycji opiewa na ponad 3 godziny, jeśli słuchamy ich non stop, ale wypożyczamy przewodniki w standardach do 6 godzin – z uwagi na indywidualne tempo zwiedzania turysty, chęć wejścia do obiektów muzealnych itp. Zwiedzający słyszą słowa, wypowiadane przez słynnych gdańszczan (oczywiście, odgrywanych przez aktorów). W tym gremium sław są m.in. Jan Heweliusz, Daniel Gabriel Fahrenheit, Artur Schopenhauer, a także Oskar - główny bohater „Blaszanego Bębenka” - powieści Guentera Grassa. Projekt audioguide Gdańsk uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.

Zajmują się sprzedażą Karty Turysty dla turystów indywidualnych i grup oraz prowadzą rejestrację ruchu turystycznego. Koordynują pracę Mobilnych Informatorów Turystycznych, którzy w sezonie letnim udzielają informacji turystom w pasie nadmorskim oraz na ulicach Głównego i Starego Miasta w Gdańsku, poruszając się na rowerach ze specjalnymi sakwami na materiały lub pieszo – z torbami na kółkach. Mobilny punkt „i” jest również organizowany podczas imprez plenerowych w oznakowanym namiocie.

Pracownicy GCIT współpracują też przy organizacji spacerów z przewodnikiem – bezpłatnych wycieczek po Gdańsku oraz grach miejskich.

Poza działalnością czysto usługową nastawioną na pomoc turystom odwiedzającym Gdańsk, pracownicy centrum doskonalą swe umiejętności i wiedzę uczestnicząc w licznych   szkoleniach merytorycznych z zakresu wiedzy o Gdańsku i regionie.

Punkt czynny jest codziennie, przez cały rok.

Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej

Długi Targ 28/29, 80-830 Gdańsk

tel.: 58/ 301-43-55, tel./fax: 58/ 683-54-85

gcit@gdansk4u.pl

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit
Szanowni Państwo,
portal www.aktualnościturystyczne.pl nie będzie już aktualizowany. Ciekawe
i świeże informacje z branży turystycznej znajdą Państwo na naszych pozostałych serwisach lub w newsletterze, do którego subskrypcji serdecznie zachęcamy!