Dzień zwycięskiego kaliskiego CIT

Zespół kaliskiego CIT. Od  prawej Marta Łazarek, Michał Matuszewski, Katarzyna Ciupek

Film zgłoszony przez zespół Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu zwyciężył w konkursie walentynkowym na fanpage Polskiej Organizacji Turystycznej. Zwycięskiemu kaliskiemu CIT przyznano tytuł „Miłosnego Centrum Informacji Turystycznej 2015 r.", wśród nagród dla zwycięzcy są: publikacje na łamach portali POT o zespole Centrum „it" w Kaliszu oraz opis polecanych przez nich miejsc dla zakochanych. Na fanpage Polskiej Organizacji Turystycznej piątek, 27 lutego poświęcony był tylko promocji CIT w Kaliszu oraz okolic i atrakcji turystycznych w regionie.

Kalisz, polskie miasto o najstarszej metryce pisanej, ma wciąż wiele do odkrycia dla każdego turysty. Kaliskie Centrum Informacji Turystycznej na swojej stronie w nowym cyklu „Odkryj ukryte w Kaliszu'" pokazuje turystom ukryte skarby miasta!

Kalisz nie tylko na weekend

To szczególne miejsca, zabytki, detale architektoniczne, warte bliższego poznania, a takich w Kaliszu jest wiele! Należy do nich chociażby Kaplica Matki Bożej Pocieszenia („Pod Orłami'", „Polska") w kaliskim kościele katedralnym pw. św. Mikołaja. Kaplica mieści piękne witraże oraz niezwykle wymowną polichromię o tematyce patriotycznej, z licznymi wątkami kaliskimi, wykonaną przez Włodzimierza Tetmajera na początku XX wieku. Tuż obok Katedry obiekt również wart odkrycia, a odnowiony w ostatnich miesiącach, czyli dom parafialny, będący najstarszym zachowanym domem mieszkalnym w mieście! Niezwykle ciekawy jest również zegar Stiltera na ratuszowej wieży, który odmierza czas kaliszanom od 1925 roku. Mechanizm można podziwiać, wchodząc na wieżę z przewodnikiem, który w drodze na górę prezentuje historię miasta na wystawie „Kalisz wczoraj i dziś".

Miasto rozwija się turystycznie, o czym świadczą nowe atrakcyjne obiekty, udostępnione ubiegłym roku zwiedzającym – Skarbiec Św. Józefa z takimi eksponatami jak romańska patena Mieszka III Starego, czy kielich mszalny ofiarowany przez króla Kazimierza III Wielkiego, a także znakomicie zachowany schron przeciwatomowy z lat 60-tych XX w. o powierzchni ok. 500 m².

Rozwija się także Muzeum Historii Szczypiorna z licznymi pamiątkami po legionistach, wzbogacając się o nowe eksponaty. O potencjale turystycznym Kalisza świadczą również obiekty prywatne, jak chociażby Muzeum im. G.J. Osiakowskich, gdzie w 10 piwnicznych salach urządzono wystawę pamiątek związanych z różnymi okresami w dziejach miasta i jego mieszkańców.

Cztery certyfikacyjne gwiazdki

Centrum bierze udział w certyfikacji punktów informacji turystycznej, prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną, uzyskując każdorazowo najlepszy z możliwych wynik – cztery gwiazdki!. Oznaczają one dużą dostępność dla turystów, możliwość otrzymania bezpłatnych materiałów informacyjnych, nieodpłatnego skorzystania z internetu i wiele innych udogodnień. CIT prowadzi też sprzedaż pamiątek z Kalisza (m.in. kubków, ozdobnych talerzy ceramicznych, grafik artystów plastyków), książek i płyt. Nieustającą popularnością cieszy się bogato ilustrowany album „Kalisz. Młode duchem – najstarsze miasto w Polsce" w wersji polskiej i angielskiej. Wydawany przez Urząd Miejski w Kaliszu magazyn społeczno-kulturalny „Kalisia Nowa", ma stałe grono czytelników i jest dostępny również online. Magazyn otrzymał nagrodę w kategorii wydawnictwo promocyjne w dziedzinie kultury podczas I edycji Targów Kultury i Promocji Miast i Regionów Poloniada 2014 w Płocku.

Obecnie w kaliskim CIT pracuje troje informatorów: Marta Łazarek, Katarzyna Ciupek i Michał Matuszewski. Udzielają informacji w trzech obcych językach: rosyjskim, niemieckim i angielskim. Za funkcjonowanie kaliskiego CIT-u odpowiedzialna jest Agata Wierzejska-Holewska, główna specjalistka ds. Informacji Turystycznej w Urzędzie Miejskim w Kaliszu. CIT wchodzi w jego strukturę.

Kaliskie Centrum czynne jest siedem dni w tygodniu, a mieści się przy ul. Zamkowej, odchodzącej od Głównego Rynku. Można je znaleźć, kierując się według niebieskich drogowskazów. CIT przygotowuje co piątek informację o wydarzeniach weekendowych w mieście i okolicach, która jest udostępniana na stronach internetowych Centrum oraz Miasta, a także na lokalnych portalach oraz w infokioskach na terenie Kalisza. Dodatkowo co miesiąc wydawany jest informator o kaliskich wydarzeniach. Przyjeżdżając do najstarszego miasta w Polsce warto zatem sprawdzić te informacje, aby jak najlepiej zaplanować swój pobyt.

CIT uczestniczy we współorganizowanych przez Miasto Kalisz imprezach, m.in. w festynie lotniczym „Lotnisko Bliżej Miasta" i w grudniowych mikołajkach. Organizuje konkursy, rozwijające zainteresowanie dzieci i młodzieży, ale również dorosłych, regionem. Ubiegłoroczny konkurs na ozdoby choinkowe z kaliskim akcentem pobił dotychczasowy rekord w liczbie uczestników – wzięły w nim udział 82 osoby w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat! Podczas podsumowania uczestnicy konkursu ozdobili wspólnie choinkę w Centrum Informacji Turystycznej, która stała się najpiękniejszą w mieście. Podczas wakacji oraz ferii również nie brak zadań konkursowych. W te ferie dzieci i młodzież mogą przygotować swój przewodnik po Kaliszu.

Każdego roku w czerwcu obchodzone są Dni Kalisza, w których na kaliszan i turystów czekają rozmaite atrakcje od Kaliskiego Festiwalu Smaków w Parku Miejskim po Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych La Strada. W 2015 r. Kalisz obchodził będzie 733 rocznicę odnowienia i uroczystego potwierdzenia nadania praw miejskich. Prócz oficjalnych uroczystości na mieszkańców i turystów czekać będą liczne imprezy towarzyszące – koncerty, festiwale, jarmarki.

Będąc w Kaliszu, trzeba koniecznie spróbować regionalnego produktu, jakim są Andruty Kaliskie z certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne, który świadczy o ich autentyczności i głębokich tradycjach związanych z Kaliszem. Andruty to cienkie, okrągłe, słodkie i chrupiące wafelki, znakomity dodatek do spaceru po mieście. Kto woli konkrety, powinien skusić się na wielkopolskie specjały, takie jak zupa parzybroda, gzik i pyzy drożdżowe. (Parzybroda jest zupą ze słodkiej kapusty z ziemniakami, a gzik to twaróg wymieszany ze śmietaną, rzodkiewką i szczypiorkiem podawany z ziemniakami w mundurkach. Przyp. Autorki).

Alina Ert-Eberdt

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit