Recenzje

Co widział, i co by zobaczył, gdyby żył kilka wieków dłużej

Nagrodzony przewodnik w ręku autora … Więcej

„Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły" autorstwa Michała Rembasa, jednego z autorów publikujących Aktualnościach Turystycznych, otrzymał III nagrodę w kategorii „przewodniki", w XXIII Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Inspiracją do tak tajemniczo zatytułowanego opracowania jest powstała w 1618 roku mapa ówczesnego Pomorza Zachodniego, wykonana na zlecenie księcia Filipa II przez uczonego profesora z Rostoka, Eilharda Lubinusa. Powstanie mapy wraz z wyczerpującym opisem poprzedzone było szeregiem badań i wnikliwą analizą historyczną. Na podstawie pracochłonnego dzieła Lubinusa, wydrukowano mapę z miedziorytów wykonanych w Amsterdamie, zaś samemu twórcy nie dane było zobaczyć dzieła, bowiem zmarł na kilka miesięcy przed ukończeniem prac drukarskich.

Przewodnik jest nie tylko hołdem dla niezwykle jak na owe czasy dokładnego i solidnie wykonanego opracowania kartograficznego, ale dzięki ciekawie opisanym trasom, czytelnym mapkom i dobremu układowi treści wywołuje w czytelniku apetyt na wyprawę po opisywanych miejscach. Opisywane trasy prowadzą przez okolice Szczecina, Ziemię Koszalińską i Słupską oraz przez pogranicze polsko-niemieckie, po obu stronach Zalewu Szczecińskiego, przez mniej znane turyście polskiemu, a bardzo interesujące tereny Meklemburgii-Pomorza Przedniego aż po wyspę Rugię. Znajdziemy tu średniowieczną architekturę, hanzeatyckie portowe klimaty, podążymy szlakiem ciekawych legend i niezwykłych wydarzeń.

Lekkie pióro Michała Rembasa, jego reporterskie zacięcie i pasja, z jaką oddaje się propagowaniu zachodniopomorskich atrakcji turystycznych widoczna jest na każdej stronie tej niezwykłej książki. Tego dzieła dopełnia strona graficzna, bardzo stylowa, utrzymana w duchu dawnych rycin. Stylizacja świadczy o wyczuciu klimatu mającego przenieść czytelnika w czasy świetności rodu Gryfitów Pomorskich, w piękny okres początków XVII wieku, czas przechodzenia myśli renesansowej w dobę racjonalizmu, pokłosia Wielkich Odkryć Geograficznych skutkujących zainteresowaniem podróżami i opisywaniem świata.

Podróż taka, odbywana z przewodnikiem „Śladami Lubinusa" w ręku, ma wymiar historyczny, bowiem opisywane przez autora miejsca pokazane są z dwóch perspektyw. Poznajemy je takie, jakimi widział te tereny sam Lubinus i współcześni mu podróżnicy, a z drugiej strony otrzymujemy informacje o najnowszych atrakcjach turystycznych, takich jak nowoczesne mariny zbudowane w ostatnim sezonie w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Przez takie ułożenie treści mamy okazję prześledzić dzieje zlokalizowanych w tym rejonie miejsc.

Nagrody były wręczane podczas Targów Tour Salon w Poznaniu w październiku 2014 roku. Wydawcą nagrodzonej pozycji jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Przewodnik ukazał się w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej.
(e.t-m.)

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit