Recenzja

Efekt benedyktyńskiej pracy

Efekt benedyktyńskiej pracy

Niestrudzony krajoznawca, fotografik i autor przewodników turystycznych – Marek Nasiadka po raz kolejny  zaskakuje pasjonatów wiadomości i ciekawostek regionalnych. Zdumiewa również ….bogactwem swojego archiwum.

Dzięki jego wieloletniej – i, nie ukrywajmy, benedyktyńskiej pracy - ukazał się  „Powiat puławski. Leksykon krajoznawczy”. Publikacja jest dostępna w wersji „książkowej” oraz elektronicznej. Znaleźć ją można na e-stronach Starostwa Powiatowego w Puławach, które sfinansowało projekt. Leksykon zawiera kompendium wiedzy o Powiślu. Informacje z dziedziny geografii, przyrody, historii, architektury czy też etnografii są ułożone w porządku alfabetycznym. Wiadomości  łatwo odszukać, a także – dzięki przystępnemu tekstowi – przyswoić. Przydadzą się zarówno osobom poszukującym konkretnych faktów, jak również turystom, planującym wypoczynek na Powiślu i poszukującym ciekawych miejsc i zabytków. Odnajdą je chociażby dzięki umieszczonym w publikacji mapom, jak również dokładnym współrzędnym geograficznym wskazanych miejscowości. Wart pochwały jest fakt, iż Nasiadka nie odgranicza się jedynie do znanych i sprawdzonych „marek” powiatu puławskiego – Kazimierza Dolnego czy Janowca, ale opisuje także małe miejscowości, wioski czy osady. Z kolei autor wstępu do „Leksykonu”, dziekan wydziału turystyki Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie dr Zygmunt Wilczek chwali książkę za „ciekawe, a równocześnie syntetyczne opisy mezoregionów występujących na terenie powiatu puławskiego, w których autor wykorzystał swoją bogatą wiedzę przyrodniczą, geograficzną i krajoznawczą.” Chodzi o opisy Małopolskiego Przełomu Wisły, Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej, a także Pradoliny Wieprza i Doliny Środkowej Wisły. Nasiadka dotarł również do unikatowych  rezerwatów: Czapliniec, Łęg na Kępie czy Piskory. Przywiózł stamtąd nie tylko teksty, ale także bogatą ikonografię - rysunki, archiwalne szkice, ale przede wszystkim zdjęcia.

Nie będzie chyba zaskoczeniem, że Marek Nasiadka marzy o kolejnych podobnych książkach. W przyszłości mogłyby złożyć się one na encyklopedyczny przewodnik województwa lubelskiego.

Monika Januszek

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit