Recenzja

Fotografowie przy tym byli / recenzja

Fotografowie przy tym byli

Album „Spała. Carska rezydencja” Swietłany Czestnych, Karen Kettering (dwóch badaczek, Rosjanki i Amerykanki, zajmujących  się głównie rosyjskim rzemiosłem artystycznym) i Michała Słoniewskiego (prezes LOT w Spale) odkrywa przed Czytelnikami niemal zupełnie nieznany świat carskich polowań na znajdujących się pod rosyjskim zaborem ziemiach polskich.

To trzecia po publikacjach „Wojenna Spała” i „Carska Spała” pozycja wydawnicza wpisująca się w nurt tegorocznych obchodów 500-lecia Spały, w które zaangażowała się nadpilicka LOT. Wszystkie edytorsko wysmakowane, dopieszczone.

Przenieśmy się do Spały. Po myśliwskim pałacu, odwiedzanym przez imperatorów Aleksandra III i Mikołaja II, a później stanowiącym ulubiona leśną rezydencję prezydenta Ignacego Mościckiego – zostały tylko fundamenty. Grono historyków z trzech krajów połączyło siły, aby odnaleźć i uratować ślady tamtych czasów: 131 archiwalnych fotografii, nigdy nie publikowane dokumenty, nieznane fascynujące fakty – to wielka wartość tej książki. Uzupełnieniem są  plany Spały wykonane w czasach jej świetności, a także piękne zdjęcia prezentów, które Gabinet jego Imperatorskiej Mości wręczał poddanym.

Publikowane unikatowe zdjęcia autorzy odnaleźli w Państwowym Archiwum Kino-Foto Dokumentów w St. Petersburgu, w Państwowym Archiwum Historycznym w Krasnogorsku k. Moskwy, a nawet w albumie przechowywanym w bibliotece w Nowym Jorku.

Władcy imperium rosyjskiego mieli dość szczególny stosunek do fotografii. Mogli je wykonywać tylko sprawdzeni i posiadający specjalne zezwolenie fachowcy, a efekty ich pracy podlegały cenzurze. Jeśli jednak ktoś dostąpił już zaszczytu uwieczniania Imperatora i jego rodziny, mógł się dość swobodnie poruszać wśród najważniejszych dostojników i dzięki temu powstawało coś, co można dziś nazwać fotoreportażem. To różniło Romanowów od większości ówczesnych koronowanych głów, które pozwalały wyłącznie na bardzo oficjalne i upozowane portrety.

W carskich posiadłościach pracowali  m.in. znani i utytułowani fotografowie Konrad Brandel, Jan Mieczkowski, Z. Karasik (nie udało się znaleźć pełnego imienia fotografa), Stefan Malczewski, Karol Han (ros. Gan). Dzięki nim możemy spojrzeć na nieistniejący już świat.

131 fotografiom towarzyszą arcyciekawe podpisy bądź wyczerpujące opisy w trzech wersjach językowych – polskim, rosyjskim i angielskim.

Swietłana Czestnych, Karen Kettering, Michał Słoniewski „Dwór carski”. Wydawnictwo CEL. Format: 23x30 cm. Oprawa: twarda. Ilość stron: 144. Rok wydania: 2011. ISBN: 978-83-932325-1-2

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit