Recenzja

„Śląskie z dzieckiem” zbiera nagrody

„Śląskie z dzieckiem” zbiera nagrody

Przewodnik „Śląskie z dzieckiem” zdobył nagrodę na XVII Międzynarodowych Targach Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011.

To już kolejne wyróżnienie tego przewodnika. Wcześniej doceniono go podczas IV Międzynarodowych Targów Turystyki, Rekreacji i Wypoczynku w Sosnowcu w 2010 roku.

„Śląskie z dzieckiem” to nietypowy przewodnik. Pół książeczki to propozycje wycieczek „Na pogodę”, a drugie pół poświęcono możliwościom wyjazdów z dzieciakami „Na niepogodę”. Przewodnik powstał według pomysłu Śląskiej Organizacji Turystycznej. Koordynatorkami projektu były Agnieszka Sikorska i Barbara Salamon-Szympruch. Autorką tekstów jest dziennikarka radiowa Anna Dudzińska. Zaś świetne ilustracje, bardzo ważny element przewodnika, wykonała Milena Michałowska.

16 wycieczek po Śląsku

Przewodnik jest skierowany przede wszystkim do rodziców. Proponuje 16 wycieczek po całym województwie śląskim na brzydkie dni i tyle samo tras na dni słoneczne. Przypomina, że województwo śląskie to nie tylko przemysłowe miasta aglomeracji górnośląskiej.

Gdy świeci słońce, z dzieciakami możemy wybrać się między innymi na zamek piastowski w Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Możemy kolejką wąskotorową pojechać z Bytomia nad czyściutki zalew w środku lasu na skraju Miasteczka Śląskiego, zobaczyć żubry w Pszczynie czy zwiedzić Trójwieś w Beskidach (czyli Istebną, Koniaków i Jaworzynkę).

Ale każdy przyzna, że wymyślanie letnich czy zimowych wycieczek to bułka z masłem. Co zrobić, gdy leje, a w lesie tyle błota, że nie da się chodzić? „To nieprawda, że dzieci w czasie deszczu muszą się nudzić. Zobaczcie Państwo jak zareagują na burzę z okresu jury i triasu w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zauważcie uśmiechnięte buzie małych gwarków „po rejsie” w Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach albo stwórzcie razem drzewo genealogiczne swojej rodziny po wizycie w „Izbie łod Starki” w Chudowie” – pisze we wstępie Anna Dudzińska. Te wymienione, to tylko część proponowanych przez nią „deszczowych” tras. Proponuje także wizytę w chorzowskim planetarium, poszukiwanie śladów Adama Małysza w Wiśle, zabawę w strażaków w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Niektóre z proponowanych przez autorkę tras bez trudu można podzielić na dwa dni zabawy.

Wiele z tych propozycji mogą wykorzystać także osoby spoza województwa śląskiego spędzające np. w Beskidach czy na Jurze urlop.

Kolorowanki, czytanki, wycinanki, labirynty…

Dorośli w przewodniku znajdą opis każdej trasy i każdego zabytku, tak by sami mogli przekazać to dzieciom. Natomiast nasze pociechy w książeczce znajdą kolorowanki, czytanki, wycinanki, labirynty, a nawet zadania z liczenia. Starsze dzieci mają do wykorzystania parę stron na notatki. Maluchy mogą wycinać i naklejać przy trasach znaczki przypominające, jaka była pogoda podczas ich wizyty w danym miejscu.

Tych dedykowanych dzieciom stron nie sposób sobie wyobrazić bez ilustracji Mileny Michałowskiej. Kolorowa, pomysłowo narysowana myszka będzie dla najmłodszych doskonałym przewodnikiem po książeczce. Pomaga przejść przez labirynty, uczy, że do kopalni zawsze schodzimy w kasku. Z jednej ze stron można wyciąć figury myszki, nasadzić na palce i urządzić teatrzyk – czy to w domu, czy w samochodzie, czy w pociągu. Starsze dzieci dzięki tym rysunkom i projektowi książki (za projekt graficzny odpowiadała Anna Kopaczewska) wejdą w świat designu z górnej półki – rzeczy użytecznych, dobrze zaprojektowanych i spełniających swą funkcję.

Atrakcją dla dzieci, a ułatwieniem dla dorosłych, może być bardzo przejrzysta konstrukcja przewodnika. Ma on dwie strony tytułowe: z jednej strony czytamy propozycje na pogodę, z drugiej na niepogodę.

Co ważne: przewodnik jest lekki i poręczny, łatwy do schowania nawet w maminej torebce. Można go kupić w punktach informacji turystycznej w województwie śląskim, kosztuje około 10 złotych. Śląska Organizacja Turystyczna rozsyła go też księgarniom, które chcą mieć tę pozycję w swojej ofercie.

Elektroniczna wersja w e-bibliotece

Osoby, którym nie uda się kupić papierowej wersji przewodnika, mogą skorzystać z wersji elektronicznej. Jest ona dostępna w Internecie: www.silesia.travel, zakładka e-biblioteka. Warto pamiętać, że tutaj znajdziemy też inne przewodniki wydane przez Śląską Organizację Turystyczną.

Przewodnik ukazał się w czerwcu zeszłego roku dzięki unijnemu dofinansowaniu. Jego nakład to aż 102 tys. egzemplarzy. Jest częścią projektu: „Śląskie. Pozytywna energia. Promocja turystyczna województwa śląskiego na targach krajowych wraz z publikacją materiałów informacyjnych i promocyjnych”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Partnerami projektu są: Śląska Organizacja Turystyczna, Związek Gmin Jurajskich, Związek Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z Siedzibą w Rybniku, Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „OLZA” i Stowarzyszenie „Region Beskidy”.

Adriana Lysik

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit