Recenzja

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie – tylko dla orłów

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie – tylko dla orłów

Paweł Wład to krajoznawca, geograf i wydawca a także niestrudzony… odkrywca. Marek Nasiadka to pasjonat wypraw regionalnych i fotografik. Znają się i lubią od lat. Po raz pierwszy jednak wyruszyli w podróż wspólnie. Efektem ich wyprawy jest najnowszy przewodnik „Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie - dla zaawansowanych”. Publikację, która właśnie ukazała się na rynku warto mieć nie tylko podczas wypraw.

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców województwa lubelskiego. Kuszą „małe Mazury”, atrakcje jeziora Białego i Okuninki, a także urok dzikiej przyrody, chronionej przez Poleski Park Narodowy oraz Rezerwat Biosfery Polesie, obejmujący nie tylko  tereny w Polsce, ale także na Białorusi, Rosji i Ukrainie. Paweł Wład przyjeżdża na Pojezierza od blisko 20-tu  lat. Kusi go natura, ale przede wszystkim historia wielokulturowości tego terenu oraz istniejąca tu oryginalna, drewniana architektura. Marek Nasiadka zaprzyjaźnił się z Polesiem w czasie studiów oraz podczas wielu podróży, podczas których przygotowywał dokumentację Rezerwatu Biosfery. Zawsze miał w „pogotowiu” aparat fotograficzny. Powód powstania przewodnika jest …banalny. Dotychczas na rynku nie było publikacji, która w spójny i przystępny sposób prezentowałaby ten region. Autorzy opisali lubelskie Pojezierze na ponad 400-tu stronach.  Obszerny materiał został zgrupowany w trzech  częściach. To: Informacje ogólne, Szlaki turystyczne i Leksykon krajoznawczy. Pierwsza część jest przeznaczona dla turystów, poszukujących systematycznego wykładu o  środowisku przyrodniczym, dziejach i walorach turystycznych Pojezierza. Część druga -„praktyczna”, zainteresuje  czytelników, którzy uwielbiają wyprawy piesze, rowerowe, kajakowe lub konne. Są tu techniczne opisy szlaków, ułatwiające przygotowanie wycieczki i poruszanie się w terenie. Część ostatnia to „Leksykon krajoznawczy”. Dostarcza  wiedzy o konkretnych obiektach mających znaczenie turystyczne: miejscowościach, jeziorach, rzekach, bagnach, rezerwatach przyrody itp., a także o niektórych postaciach związanych z regionem.

Walorem przewodnika jest bogata ikonografia. To nie tylko zdjęcia, ale także rysunki, mapy oraz plany miejscowości. Nie mniej ciekawy jest indeks, w którym znalazły się nazwy gatunkowe zwierząt, roślin i grzybów występujących na Polesiu.

Oficjalna premiera „Przewodnika dla zaawansowanych” odbyła się pod koniec października w bibliotece miejskiej w Łęcznej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo - jest ono nazywane bramą na Pojezierze. Czy zechcą Państwo ją przekroczyć?

Monika Januszek

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit