Recenzja

Wakacje za pół ceny

Wakacje za pół ceny

Wakacje w rozkwicie. Akurat w samą porę, na początku maja ukazał się w księgarniach praktyczny poradnik dla przeciętnego globtrotera. Polecamy go uwadze, tym z naszych Czytelników, którzy po części urlopu spędzonego w pięknych rejonach Polski – pozostałe dni planują przeznaczyć na zwiedzanie innych krajów.


Autorką jest Anna Kłossowska, redaktor prowadząca Rynku Turystycznego, dziennikarka i tłumaczka włoskiego. Obdarzona duchem „nieuleczalnego” obieżyświata stworzyła niezbędnik dla Kowalskiego z niezbyt wypchanym portfelem, który chce ruszyć w świat, ale powstrzymują go względy finansowe i obawy, czy poradzi sobie za granicą.

- Podczas wielu lat, kiedy jeździłam za bliższą czy dalszą granicę, na własne konto czy wysyłana przez redakcje, rzadko kiedy cierpiąc na nadmiar środków, nauczyłam się jak dotrzeć do celu, przenocować i jeść najtaniej, w jaki sposób to sobie załatwić. Zarówno jeżdżąc z grupami jako pilot, jak i podróżując na własną rękę zauważyłam, że nadal jako nacja jesteśmy nieśmiali w podbijaniu świata. W większości przypadków podstawową barierą stanowią skromne fundusze. To właśnie dla takich osób jest ta książka - zwykłych ludzi, a nie starych wyjadaczy, którzy doskonale wiedzą jak eksplorować świat. Zgromadzone w tym swoistym podręczniku informacje i wskazówki mają nauczyć jak najtaniej zorganizować podróż w wymarzonym kierunku: korzystać z informacji w Internecie, wybierać oferty linii lotniczych, hoteli, schronisk, wyszukiwać promocje oraz wykorzystywać zniżki dla różnych kategorii podróżnych. Książkę uzupełniają wypowiedzi dziennikarzy-podróżników, a także przedstawicieli różnych innych zawodów, którzy dzielą się swoimi uwagami na temat rozmaitych metod zwiedzania naszego globu. Świat stoi otworem nie tylko dla bogatych - można go poznać, dysponując nawet skromnymi środkami – mówi Anna Kłossowska.

Na stronach niezbędnika znajdziemy rady, jak zorganizować wymarzone wakacje za małe pieniądze, jak i narzędzia, z pomocą których można osiągnąć swój cel. Sporo miejsca poświęcone jest liniom lotniczym i innym środkom transportu, w tym kamperom, różnym rodzajom autobusów i busów, hotelom i hostelom, kempingom, biurom podróży.

W rozbudowanym dziale porad znajdują się informacje, jak przygotować się do wyjazdu, zarówno pod względem organizacyjnym (pakowanie), jak i zdrowotnym (szczepienia, niezbędne leki), jak podróżować z dzieckiem i czworonogiem, jak zachowywać się w krajach o odmiennej kulturze i religii, a przede wszystkim co zrobić, aby wakacje rzeczywiście były takie, jak sobie Kowalski zaplanował i pozostały na długo miłym wspomnieniem (ubezpieczenie, unikanie miejsc zagrożonych konfliktami wojennymi).  Książka jest prawdziwym zbiorem adresów internetowych, dzięki którym szybko można wyszukać np. odpowiedni hotel czy przelot samolotem, bądź też atrakcję turystyczną w każdej części świata.

Uwagi autorki uzupełniają komentarze innych podróżników, a także „zwykłych” ludzi różnych zawodów i wieku, dla których poznawanie naszego globu stało się pasją.  Pełen pięknych zdjęć, niezwykle atrakcyjny layout 250-stronicowej pozycji przygotował fotografik Wojciech Franus, na co dzień szef działu graficznego miesięcznika National Geographic Polska.

Anna Kłossowska „Wakacje za pół ceny”,  str. 256,  ISBN: 978-83-7596-090-7, Wyd.: G+J RBA , Maj 2010

 

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit