Recenzja

Wędrówka współczesnego Don Kichota i psiego Sancho Pansy

Kino krotkich filmow2c Bytom 2014 1

Podczas lektury „Kina krótkich filmów" jeden ze znanych polskich dziennikarzy poczuł gwałtowny głód podróży. Podobno żona ledwo go powstrzymała przed wyjściem z domu w samym środku nocy. Ów dziennikarz tłumaczył potem swej małżonce, że jeszcze nigdy żadna książka nie natchnęła go takim pragnieniem znalezienia się na szlaku, jaki przebyli jej bohaterowie.

Rzeczywiście, „Kino krótkich filmów" jest powieścią drogi. To powieść-podróż wiodąca nas przez puszczę położoną na skraju Doliny Dolnej Wisły, Wielkie Żuławy i lasy nad brzegami Bałtyku, te rosnące u nasady Mierzei Wiślanej. Człowiek i pies – bohaterowie poprzedniej książki Stokowskiego „Stroiciel lasu" – przemierzają ową drogę w głębokim przekonaniu, że w ten sposób pomogą ciężko chorej dziewczynie, walczącej o życie w odległej, szwedzkiej Uppsali. Zimowa wędrówka przez zaśnieżone knieje, pola, wsie i małe miasta, między innymi przez Malbork i Nowy Dwór Gdański, obfituje w niezwykłe spotkania, stając się dla człowieka głębokim doświadczeniem duchowym.

Pełna humoru i swady narracja prowadzona jest przez... psa. Jego osobliwy sposób opowiadania sprawia, że opisywane przezeń sceny ożywają w iluzjonie ulokowanym w sekretnej przestrzeni głowy czytelnika. W tym samym kinie wyświetlają się również mini-humoreski, jakie bohater opowieści odnajduje na szlaku do Skandynawii.

Skandynawia jest nominalnym celem tej podróży, wszakże prawdziwym jej światem jest Polska w latach 90. XX wieku. Wędrówka współczesnego Don Kichota i jego psiego Sancho Pansy stanowi pasmo odkryć fascynujących tajemnic i piękna naszej ziemi, a także mieszkających tu ludzi.

Zimowa opowieść z północy – zdumiewa, śmieszy i wzrusza. I ani na chwilę nie pozostawia czytelnika obojętnym. Trzeba bardzo uważać, ażeby podczas jej lektury nie wymknąć się z domu w nieznane.

Marek Stokowski, „Kino krótkich filmów", powieść, Wydawnictwo Niecałe, Bytom 2014

(oprac. mb)

* * *

Od poniedziałku 15 września, przez pięć tygodni, powieść będzie czytana w odcinkach na antenie radiowej Trójki: http://www.polskieradio.pl/9/201/Artykul/1230243,Kino-krotkich-filmow-Mumio-czyta-powiesc-w-Trojce .

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie: https: //www.facebook.com/kinokrotkichfilmow

Dodaj jako zakładke w Google Dodaj jako zakładke w Ms Live Dodaj jako zakładke w Wykop Dodaj jako zakładke w Gwar Dodaj jako zakładke w Digg Dodaj jako zakładke w Delicious Dodaj jako zakładke w Reddit